Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Interes nie taki miodowy

2 grudnia 2003

Albert Radwan z Tuchowa został wybrany nowym prezesem Pogórskiego Związku Pszczelarzy w Tarnowie, w minionej kadencji tę funkcję sprawował Józef Janas. Podczas VIII Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego PZP, oprócz wyboru nowych władz, dyskutowano też o przyszłości polskiego pszczelarstwa.

Hodowcy pszczół mają wiele wątpliwości związanych m.in. z wejściem Polski do Unii Europejskiej, materialnym wsparciem ze strony państwa i samorządów. W tym roku Pogórski Związek Pszczelarzy zwrócił się o finansową pomoc do władz wojewódzkich w Krakowie. Zamiast złotówek, z Urzędu Marszałkowskiego nadszedł jedynie list wyrażający... zrozumienie i poparcie. PZP stara się samodzielnie utrzymać, postawił na własną działalność gospodarczą. W Tarnowie prowadzi sklep, w którym zaopatrują się pszczelarze z całego regionu. 

Hodowla pszczół to nie taki miodowy interes, jak się niektórym wydaje. Upadają zwłaszcza drobne pasieki, liczące po kilka pni. Nie są opłacalne, choć ich istnienie jest bardzo cenne dla zapylania roślin. Duże, skoncentrowane w jednym miejscu pasieki nie mają tak pozytywnego wpływu na środowisko i dlatego ważne jest, aby ule rozmieszczać w wielu różnych miejscach. Czynią tak już w sposób zorganizowany w niektórych krajach, np. w Kanadzie – mówi Stanisław Motyka, kierownik biura zarządu PZP w Tarnowie. 

Pogórski Związek Pszczelarzy powstał na bazie Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy, po reformie administracyjnej i utracie statusu województwa przez Tarnów. Obejmuje swym zasięgiem powiaty: tarnowski, brzeski, bocheński i dąbrowski. Zrzesza ponad 800 pszczelarzy w 26 kołach terenowych. Ogółem w pasiekach "mieszka" ok. 19 tysięcy rodzin pracowitych owadów produkujących miód. 

W Polsce istnieje ponad 60 organizacji zrzeszających pszczelarzy, PZP w Tarnowie zaliczany jest do tych o średnim potencjale. Poza strukturami Pogórskiego Związku Pszczelarzy pozostaje w regionie tarnowskim, jak się szacuje, ok. 150 hodowców amatorów - właścicieli niewielkich pasiek.


POWIĄZANE

Stosowanie uproszczeń, skracanie płodozmianów, a przede wszystkim uprawa w monok...

Rok 2023 jest kolejnym sezonem z cyklicznie występującymi ekstremami pogodowymi ...

W Polsce produkuje się nawet 75 proc. światowych zasobów aronii. Popularność teg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę