Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Interwencja na przednówku

6 lutego 2004

Interwencyjna sprzedaż zbóż - tak, ale dopiero na przednówku informuje Agencja Rynku Rolnego. Zdaniem Agencji wcześniejsze wypuszczenie na rynek ziarna obniżyłoby wprawdzie jego ceny, ale w efekcie po 1 maja nasze tanie zboże wykupiliby nasi sąsiedzi a my... zostalibyśmy na lodzie.

Natychmiastowej interwencji żądają od Agencji Rynku Rolnego duże firmy handlowe i przetwórcze skupione w Izbie Zbożowo-Paszowej. Sprzedaż ziarna z agencyjnych zapasów ma być receptą na ich wysokie ceny.

Ceny zboża są wprawdzie wysokie, ale to tendencja europejska, a nasze ziarno i tak jest wciąż tańsze od niemieckiego czy francuskiego. Zdaniem prezesa Agencji wypuszczenie teraz na rynek ziarna narobiłoby więcej szkód niż pożytku. Ceny spadłyby, ale nasze zboże stałoby się bardzo atrakcyjne w całej Europie.

Po 1 maja nasze granice otworzą się. Zniknie też opłata eksportowa, która teraz skutecznie hamuje jego wywóz za granicę. W efekcie polskie zboże zacznie być masowo wykupywane. Byłoby to na rękę firmom handlującym zbożem, ale doprowadziłoby to do destabilizacji rynku.

Diagnozę sytuacji potwierdzają maklerzy zajmujący się handlem zbożem. Ich zdaniem z interwencją trzeba poczekać. "Agencja powinna zostawić swoje zapasy ma chwilę kiedy mogą być naprawdę potrzebne. Nie wiadomo jak będzie wyglądało zimowanie zbóż, nie wiadomo jak będzie wyglądała sytuacja na przednówku, jeszcze wiele rzeczy może się wydarzyć." - mówi Tomasz Pasalski,, prezes Eternus Brokres.

I choćby, dlatego sprzedaż ziarna z agencyjnych magazynów rozpocznie się dopiero na przednówku, aby zbić wysoką - jak zwykle o tej porze - cenę zbóż. Agencja nie ma wprawdzie w tym roku rezerw operacyjnych, ale w tym celu uruchomi strategiczne rezerwy państwowe, które zostaną odnowione ze tegorocznych zbiorów.


POWIĄZANE

Herbicydy to filar produkcji roślinnej. Jednak, by działały skutecznie, trzeba j...

W wieloletnich uprawach ogrodniczych często stajemy w obliczu dylematów: jak int...

W ogrodzie niezależnie od pory roku zawsze jest coś do zrobienia, a jednym z klu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę