GUS_230920_750x100_stat

IZP: Susza może zahamować spadki cen zbóż

3 grudnia 2015
Według Izby Zbożowo-Paszowej dalszy brak opadów może spowodować wyhamowanie spadkowej tendencji cen zbóż na rynku krajowym w kolejnych tygodniach. "Obawy uczestników rynku coraz bardziej budzi kondycja zasiewów zbóż w północnych i północno-zachodnich regionach kraju. (...) Obserwowany w tej części kraju przedłużający się brak opadów wyraźnie zaznacza się już na polach i z dnia na dzień pogarsza kondycję zasiewów, szczególnie zbóż jarych (głównie jęczmienia jarego i pszenicy jarej). Wszystko wskazuje na to, iż plony tych zbóż w w/w regionach mogą być niższe niż średnio w ostatnich latach" - poinformowała Izba w komunikacie.

IZP podkreśla jednak, że obecnie obserwujemy nadal znaczną podaż ziarna i umiarkowany popyt.

"Ceny zbóż na rynku w dalszym ciągu pozostawały pod wpływem tendencji spadkowej. Do kraju ciągle dociera konkurencyjne cenowo ziarno pszenicy i kukurydzy drogą lądową i morską" - napisano w komunikacie.

Według notowań giełdowych, w końcu minionego tygodnia ceny pszenicy konsumpcyjnej w ofertach sprzedaży na giełdach towarowych (w zależności od lokalizacji) kształtowały się w przedziale 810- 840 zł/t (850-860 zł/t przed tygodniem). Z kolei ceny żyta konsumpcyjnego zawierały się w przedziale 710-720 zł/t (710-725 zł/t).


POWIĄZANE

Według Federalnego Urzędu Statystycznego w Niemczech w 2020 r. zebrano około 94 ...

Polscy rodzice mają świadomość, że nadwaga i otyłość nie tylko utrudniają codzie...

Uprzejmie informujemy, że otrzymaliśmy za pośrednictwem Ministerstwa Rolnictwa i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę