GUS_230920_750x100_stat Claas_20.11.2020

IZP: Susza może zahamować spadki cen zbóż

3 grudnia 2015
Według Izby Zbożowo-Paszowej dalszy brak opadów może spowodować wyhamowanie spadkowej tendencji cen zbóż na rynku krajowym w kolejnych tygodniach. "Obawy uczestników rynku coraz bardziej budzi kondycja zasiewów zbóż w północnych i północno-zachodnich regionach kraju. (...) Obserwowany w tej części kraju przedłużający się brak opadów wyraźnie zaznacza się już na polach i z dnia na dzień pogarsza kondycję zasiewów, szczególnie zbóż jarych (głównie jęczmienia jarego i pszenicy jarej). Wszystko wskazuje na to, iż plony tych zbóż w w/w regionach mogą być niższe niż średnio w ostatnich latach" - poinformowała Izba w komunikacie.

IZP podkreśla jednak, że obecnie obserwujemy nadal znaczną podaż ziarna i umiarkowany popyt.

"Ceny zbóż na rynku w dalszym ciągu pozostawały pod wpływem tendencji spadkowej. Do kraju ciągle dociera konkurencyjne cenowo ziarno pszenicy i kukurydzy drogą lądową i morską" - napisano w komunikacie.

Według notowań giełdowych, w końcu minionego tygodnia ceny pszenicy konsumpcyjnej w ofertach sprzedaży na giełdach towarowych (w zależności od lokalizacji) kształtowały się w przedziale 810- 840 zł/t (850-860 zł/t przed tygodniem). Z kolei ceny żyta konsumpcyjnego zawierały się w przedziale 710-720 zł/t (710-725 zł/t).


POWIĄZANE

Mąka, kasze czy płatki zbożowe to jedne z podstawowych filarów naszego codzienne...

Według najnowszych danych opublikowanych przez Europejską Radę Pelletu, w 2019 r...

W związku z wystąpieniem w niektórych regionach kraju klęski podtopienia i zalan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę