A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Jabłka

29 stycznia 2009
Źle było miesiąc temu, teraz jest tragedia – sadownicy z coraz większym niepokojem myślą o przyszłości. Dochodów nie ma prawie żadnych, a nakłady na produkcję rosną.
Wiele godzin oczekiwania na to, aby w końcu sprzedać jedną czy dwie skrzynki jabłek. Dziś na rynku hurtowym w Broniszach ruch był niewielki.

Roman Klimkowski, wieś Racibory: przyjechałem - ani klatki. Wczoraj byłem sprzedałem trochę, przedwczoraj i codziennie wjazdowe się płaci, paliwo i człowiek stoi jak ten pies pod chmurką. Deszcz cię zapada, śnieg cię zasypie i taka jest rzeczywistość sadownika. Upokorzony jak świat nie widział w tym wieku.

Wiesław Czerwiński, Worów: zakłady przetwórcze zostały sprzedane w obce ręce i tu chyba się upatruje tej całej złej sytuacji na naszym rynku, po prostu oni drenują oni narzucają ceny. Dlatego w tym roku nie ma co liczyć na zyski.

Wiesław Wolski, Pączew: teraz przychodzi cięcie, nawozy, grabienie, opryski a przeciez trzeba jeszcze nająć ludzi do tego no i nie mamy nic.

Sadownikom trudno z dnia na dzień, przestawić się na inną produkcję.

Wiesław Czerwiński, Worów: na nasze sady czekamy 3-4 lata żeby zaczęły owocować i musimy je eksploatować przez te kilka kilkanaście lat do 10-12 w zależności od odmiany od popytu. Nie jesteśmy w stanie przejść od jednej produkcji do drugiej w ciągu jednego roku.

Roman Klimkowski, wieś Racibory: bez butów będziemy chodzić jeszcze rok i koniec nie ma nawet co mówić na ten temat.

W najgorszej sytuacji są sadownicy, którzy zaciągnęli kredyty klęskowe lub na modernizację gospodarstw. Bo zyski ze sprzedaży jabłek nie wystarczają na pokrycie nawet kosztów produkcji, a co dopiero reszty zobowiązań.


POWIĄZANE

Natura – lek na lęki. Obcowanie z nią ma pomóc w walce ze stresem. Życie i praca...

Pierwszy rok działań w ramach Akademii Agrihandler (Akademia Trawy) za nami. Głó...

Sławkowo, 24 maja 2023 roku – Bayer prezentuje nowości w ofercie rzepaku odmiany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę