aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jabłka

29 stycznia 2009
Źle było miesiąc temu, teraz jest tragedia – sadownicy z coraz większym niepokojem myślą o przyszłości. Dochodów nie ma prawie żadnych, a nakłady na produkcję rosną.
Wiele godzin oczekiwania na to, aby w końcu sprzedać jedną czy dwie skrzynki jabłek. Dziś na rynku hurtowym w Broniszach ruch był niewielki.

Roman Klimkowski, wieś Racibory: przyjechałem - ani klatki. Wczoraj byłem sprzedałem trochę, przedwczoraj i codziennie wjazdowe się płaci, paliwo i człowiek stoi jak ten pies pod chmurką. Deszcz cię zapada, śnieg cię zasypie i taka jest rzeczywistość sadownika. Upokorzony jak świat nie widział w tym wieku.

Wiesław Czerwiński, Worów: zakłady przetwórcze zostały sprzedane w obce ręce i tu chyba się upatruje tej całej złej sytuacji na naszym rynku, po prostu oni drenują oni narzucają ceny. Dlatego w tym roku nie ma co liczyć na zyski.

Wiesław Wolski, Pączew: teraz przychodzi cięcie, nawozy, grabienie, opryski a przeciez trzeba jeszcze nająć ludzi do tego no i nie mamy nic.

Sadownikom trudno z dnia na dzień, przestawić się na inną produkcję.

Wiesław Czerwiński, Worów: na nasze sady czekamy 3-4 lata żeby zaczęły owocować i musimy je eksploatować przez te kilka kilkanaście lat do 10-12 w zależności od odmiany od popytu. Nie jesteśmy w stanie przejść od jednej produkcji do drugiej w ciągu jednego roku.

Roman Klimkowski, wieś Racibory: bez butów będziemy chodzić jeszcze rok i koniec nie ma nawet co mówić na ten temat.

W najgorszej sytuacji są sadownicy, którzy zaciągnęli kredyty klęskowe lub na modernizację gospodarstw. Bo zyski ze sprzedaży jabłek nie wystarczają na pokrycie nawet kosztów produkcji, a co dopiero reszty zobowiązań.


POWIĄZANE

Główne cechy rzepaku ozimego, które weryfikowane są przed zakupem materiału siew...

Do 10 lipca 2024 r. można ubiegać się o dopłaty z tytułu zużytego materiału siew...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę