aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jabłka przemysłowe tanieją

31 sierpnia 2006

Ceny skupu jabłek przemysłowych nieznacznie spadły i zbliżyły się do granicy opłacalności. Zdaniem przetwórców zwiększyła się ich podaż więc ceny spadły. Zdaniem sadowników to nieprawda.

Jeszcze w zeszłym tygodniu za kilogram jabłek przemysłowych płacono nawet 35 groszy. Sadownicy z tych cen byli zadowoleni. Ale w tym tygodniu sytuacja się zmieniła

Faktycznie w punktach skupu, które odwiedziliśmy z kamerą panowały pustki. Podobnie w zakładach przetwórczych. Tam, gdzie zwykle o tej porze powinny stać kolejki samochodów dostawczych z jabłkami nie było nawet żywego ducha. Mimo to zdaniem znawców rynku w tym roku spadek cen tych owoców nie powinien dziwić sadowników.

W zeszłym roku jabłek przemysłowych było niewiele. Zebrano dwa miliony 100 tysięcy ton. Przy takim nieurodzaju za kilogram płacono 45 groszy. W tym roku owoców będzie więcej - prawdopodobnie dwa miliony 300 tysięcy ton. Ale przy takich zbiorach cena skupu nie powinna być niższa niż 30 groszy.

Sadownicy potwierdzają, że obecna cena zapewnia opłacalność produkcji. Obawiają się jednak, że mimo braku podstaw do jej spadku zakłady przetwórcze i tak zrobią to co zechcą.


POWIĄZANE

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...

Wielu plantatorów zbóż przekonało się już o zasadności zaprawiania materiału sie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę