Jabłka w rejestrze

15 listopada 2004

Nowe gatunki drzew, owadów i ptaków spodziewają się odkryć badacze przydomowych sadów rosnących nad Wisłą. Na swoim koncie mają już pierwsze sukcesy - dwie unikatowe grusze.

Mija pierwszy rok wstępnego monitorowania sadów przydomowych. To koncepcja Jarosława Pająkowskiego, dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych, Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. - Chcemy wiedzieć, co mamy - wyjaśnia swój pomysł. - Gdy dziewięć lat temu obejmowałem urząd, sądziłem, że na terenie parku rośnie dwadzieścia pięć odmian jabłoni. Dziś wiem już ponad siedemdziesięciu. Badania potrwają jeszcze około dwa lata. - Mniej więcej tyle czasu potrzeba, żeby wyciągnąć średnią z przyrody - wyjaśnia Pająkowski. - Każdego roku jest ona trochę inna.

Nieznane grusze

Poszukiwania badaczy posłużą sprawozdaniu: ile odmian drzew rodnych rośnie na terenie parku, jakie żyją tam porosty, ptaki lęgowe, owady zapylające i inne rośliny.

Przez pierwszy rok przebadano 15 sadów - Pozwoliło to na kilka ciekawych odkryć - informuje Pająkowski. - Jesteśmy w trakcie ich oznaczania. Zdradzę, że wśród nich znajdują się dwie odmiany gruszy, dotychczas w Polsce nieznanych.

Cenne porosty

Istotną rolą przygotowywanego sprawozdania jest zbadanie zmian, do których, na przestrzeni lat, doszło w nadwiślańskich sadach. - Ich świadectwem jest, między innymi, ilość porostów - dodaje Pająkowski. - To krzyżówka grzybów i glonów. Życzylibyśmy sobie znaleźć ich jak najwięcej. Dowiodłoby to, że powietrze na terenie zespołu parków jest bardzo czyste. Tylko takie tolerują porosty. To dlatego nie należy ich usuwać. - Nie są pasożytami - podkreśla Pająkowski. - Tylko mieszkają na drzewach. Im jest ich więcej, tym lepiej. To znaczy, że sad rośnie w bardzo dobrym miejscu.


POWIĄZANE

W ostatnich latach i miesiącach sytuacja geopolityczna oraz rynkowa sprawiła, że...

Rolnicy - producenci papryki z polskiego zagłębia paprykowego na Południu Mazows...

CO W INTERNECIE PISZCZY?…. CZYLI SPRZEDAŻ MATERIAŁU SIEWNEGO W Internecie W złot...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę