CTR_80917

Jak pomóc spółce Polski Cukier?

15 września 2003

Krajowej Spółce Cukrowej trzeba pomóc – mówili posłowie podczas piątkowego plenarnego posiedzenia Sejmu. Bez tej pomocy Polski Cukier będzie miał ogromne kłopoty w czasie tegorocznej kampanii cukrowniczej, ponadto nie podoła trudom czekającej go restrukturyzacji.

Kampania cukrownicza rozpocznie się za kilkanaście dni, tymczasem cukrownie wchodzące w skład Krajowej Spółki Cukrowej SA nadal nie mają gwarancji na kredyt skupowy, szacowany na 750 mln zł. 
 
Banki nie godzą się, by gwarancji kredytowych udzieliła spółce Agencja Rynku Rolnego, ze względu na to, że, ich zdaniem, cukrownictwo jest branżą dużego ryzyka, domagają się gwarancji skarbu państwa. 
 
Sytuacja ekonomiczna KSC SA jest rzeczywiście bardzo trudna, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że cukrownie spółki są zadłużone na blisko 700 mln zł, ponadto w czasie ubiegłorocznej kampanii cukrowniczej spółka poniosła straty.
 
Mało klarowna jest także sytuacja organizacyjna Polskiego Cukru. Proces inkorporacji poszczególnych cukrowni do spółki nie jest jeszcze zakończony, w związku z czym Krajowa Spółka Cukrowa SA nie może zaciągać kredytów w banku. Mogą to robić tylko cukrownie. Ponadto KSC SA działa w mocno niechętnym jej otoczeniu. 
 
Otóż w sytuacji nadal nieuregulowanego rynku cukru zachodnie koncerny sprzedają cukier po około 1,50 zł, podczas gdy cena interwencyjna wynosi 1,80 zł. Ale nawet taka cena też nie zapewniłaby spółce należytej rentowności, gdyż kampania cukrownicza w zakładach spółki trwa zbyt krótko (60 - 65 dni), co powoduje duże obciążenie kosztami stałymi. 
 
Nadmiar mocy produkcyjnych cukrowni KSC SA ocenia się na 35 - 40 proc. Wyłączenie z produkcji cukru co najmniej połowy cukrowni jest w tej sytuacji koniecznością. Taka decyzja zrodziłaby jednak ogromne napięcia społeczne, gdyż w niektórych miejscowościach cukrownia jest jedynym większym zakładem pracy.
 
Mimo to – uważają posłowie – Polski Cukier zasługuje na pomoc, gdyż ma około 40 proc. krajowego rynku cukru i po wejściu Polski do Unii Europejskiej może skutecznie konkurować z zachodnimi koncernami.


POWIĄZANE

Konkurs na stanowisko prezesa Krajowej Spółki Cukrowej (KSC) wygrał Henryk Wnoro...

Poprawa gospodarowania ziemią uprawną może wpłynąć na wychwycenie dodatkowej ilo...

Ministerstwo rolnictwa opracuje w przyszłym roku program rozwoju branży winiarsk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę