A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Jedni skończyli, inni nie zaczęli

25 sierpnia 2003

Tegoroczne żniwa właśnie się kończą, skup zbóż będzie trwał do października, ale wszystko wskazuje na to, że tym razem przebiegnie spokojnie, bez afer i bez kolejek przed elewatorami.

Największe firmy zbożowe kupują zboże konsumpcyjne bez przerwy i zachęcają rolników do sprzedawania ziarna właśnie u nich. Skup odbywa się sprawnie i bez kolejek także dlatego, że niektóre firmy za zgodą agencji przerzuciły limity październikowe i wrześniowe na sierpień (np. PZZ w Bydgoszczy). 

Mamy pieniądze i limity – mówi Jan Jarzębowski, prezes ZPZ ARR w Wąbrzeźnie. Elewator zwozi ziarno kupione w woj. zachodniopomorskim i w Fabiankach pod Włocławkiem. – Nie przekraczamy 14-dniowego terminu płatności, a często należność wypłacamy rolnikom wcześniej – zapewnia prezes Jarzębowski i wyjaśnia brak kolejek przed elewatorami: - Rolnicy poczekają ze zbożem jeszcze kilka dni, do września, i otrzymają wyższe dopłaty. Czyli 120 zł do tony pszenicy i 80 zł do tony żyta. 

Natomiast w małych firmach, które podpisały umowy z ARR, jest różnie. Spółdzielcze Zrzeszenie Producentów Zbóż ZGODA w Zelgnie nie kupiło jeszcze ani kilograma ziarna. Telefon zrzeszenia odbiera dziecko. - Dam mamę – mówi szybko, kiedy dowiaduje się, że chodzi o informacje w sprawie skupu. Mama niepewnie stwierdza, że skup rozpocznie się "chyba w poniedziałek". 

Lech Skonieczka w Wieldządzu rozpoczął i skończył skup 11 sierpnia, ponieważ jego limit wynosił tylko 100 ton pszenicy. Trochę lepiej będzie we wrześniu (limit 350 ton) i w październiku (limit 300 ton). – Tak spokojnie to jeszcze nie było – ocenia tegoroczny skup interwencyjny Adam Koc z bydgoskiego oddziału ARR. - Ale nie ma obaw, że firmy nie wykorzystają sierpniowych limitów na skup pszenicy i żyta. 

Tym niemniej zboże jest teraz poszukiwane – twierdzi Marek Szczygielski z Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. – Przedsiębiorcy obdzwaniają większych rolników i proszą o sprzedanie im pszenicy. Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza nie ma sygnałów, że jakaś firma spóźnia się z wypłatą ceny podstawowej za ziarno


POWIĄZANE

Pierwszy rok działań w ramach Akademii Agrihandler (Akademia Trawy) za nami. Głó...

Sławkowo, 24 maja 2023 roku – Bayer prezentuje nowości w ofercie rzepaku odmiany...

ARiMR,24 maja rozpoczęła kolejny nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę