aaa_TSW_2023
CTR_2023

Jesienne jabłka zrywane latem

27 sierpnia 2003

Susza dała się we znaki sadom w rejonie Rogowa i Głowna, uważanym za największe podłódzkie zagłębie owocowe. Aby uniknąć strat, jesienne jabłka konsumpcyjne zrywa się już teraz i sprzedaje... przetwórniom. Niedojrzałe owoce zawierają dużo soku. Przetwórcy są więc z nich bardzo zadowoleni.

Na lokalnym rynku zachwiały się proporcje między cenami skupu jabłek przemysłowych i konsumpcyjnych – zapewnia Ryszard Kaźmierczak, właściciel dużych sadów w gminie Rogów. – W punkcie skupu oferują trzydzieści groszy za kilogram jabłek do przerobienia na koncentrat. Tymczasem eksporterzy proponują w najlepszym razie do sześćdziesięciu groszy za najpiękniejsze jabłka spożywcze. 

W najbliższych tygodniach podłódzcy sadownicy zamierzają przystąpić do Mazowieckiej Spółdzielni Producentów Owoców i Warzyw, która na razie skupia przede wszystkim rolników z rejonu Grójca i Siedlec. Spółdzielnia powstała niedawno - już według założeń unijnych. Przynależność do niej oznacza łatwiejszy dostęp do kredytów preferencyjnych. Za pośrednictwem spółdzielni można eksportować owoce, kontraktować je u przetwórców bądź dostarczać do sieci hipermarketów. 

Istniejące grupy producenckie sadowników mają niewielką siłę przebicia w porównaniu z tą spółdzielnią – wyjaśnia Ryszard Kaźmierczak. Teraz na rynku eksportowym liczy się partner, który na żądanie kupców ze Wschodu zgromadzi kilkadziesiąt tysięcy ton jednorodnych jabłek - określonego gatunku, zabarwienia i kształtu. Takim zamówieniom nie sprosta ani grupa sadowników z Rogowa, ani giełda "Zjazdowa". W ramach spółdzielni, sadownicy spod Rogowa i Głowna założą własny punkt skupu, aby eliminując pośrednika obniżyć koszty. 

Właściciele setek podłódzkich gospodarstw sadowniczych liczą na powstanie wielkiej nowej przetwórni, której lokalizacja nie jest jeszcze znana. Enigmatycznie mówi się o pograniczu województw łódzkiego i mazowieckiego, może gdzieś między Łowiczem a Sochaczewem. Spółdzielcy nie firmują tej inwestycji, ale mogliby być jednym z najważniejszych partnerów dla przetwórni.


POWIĄZANE

Od nowych technologii po zatrudnienie pracownika. Kongres TSW poruszy palące tem...

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania d...

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę