FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

Jest za mało punktów skupu

2 listopada 2004

Jest za mało punktów skupu alarmują rolnicy. Wiadomo już że największy w regionie zachodnio-pomorskim elewator nie rozpocznie we wtorek interwencyjnego skupu. Skupu, który po raz pierwszy odbywać się będzie na nowych - unijnych zasadach. Rolnicy, którzy liczyli że zarobią na przechowaniu do listopada zboża mogą się przeliczyć.

Młyny w Stoisławiu są zapełnione. Przedsiębiorstwo magazynuje jedynie zboże kupione na własne potrzeby. Dyrekcja nie ukrywa, że skup interwencyjny po prostu się nie opłaca. Pszenica kupiona w ramach interwencji będzie należała do rezerw zbożowych Unii Europejskiej. Magazynujący musi spełnić szereg wymogów i nie może dysponować ziarnem. W Zachodniopomorskiem jest tylko jeden autoryzowany magazyn - w Gryficach. Rolnik musi sam dowieźć tam zboże. Agencja Rynku Rolnego, wprawdzie dopłaci do transportu 20 groszy za każdy kilometr drogi, ale rolników to nie satysfakcjonuje. Mówią, że im się to nie opłaca.

Spółka Bartłomieja Ordanika uprawia pod Białogardem na ponad 3000 ha ziemi zboża. W magazynie rolnik przechowuje 500 ton pszenicy. Pan Bartłomiej liczył że dzięki interwencyjnemu skupowi zarobi na sprzedaży zboża. Dziś mówi że się przeliczył. Między innymi dlatego, że spadło euro, a cena zboża 101,31 euro przeliczana jest na złotówki według bieżącego kursu. Rolnicy liczą, że za kilka miesięcy wzrośnie zapotrzebowanie na zboże paszowe i wówczas będą mogli sprzedać ziarno z niewielkim zyskiem.


POWIĄZANE

Koncern Bayer nie będzie wprowadzał upraw genetycznie modyfikowanych do Europy, ...

Dwie deklaracje: na temat unijnej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energi...

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017 z uwagi na wiosenne przymrozki t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę