Kampania ziemniaczana

29 września 2003

Kampania ziemniaczana w pełni. Na Pomorzu Zachodnim zebrano już jedną czwartą zakontraktowanych ziemniaków. Jednak rolnicy narzekają na suszę. Plantatorzy ziemniaków skrobiowych szacują straty na 40%. Chcieliby, aby wzrosła cena skupu - np. o dodatek za transport.

W Zachodniopomorskiem wykopki rozpoczęto pod koniec sierpnia. Do tej pory zebrano już 20 tysięcy ton ziemniaków. Jednak według plantatorów sezon nie należy do udanych. Podobnie jest w całym województwie. Straty spowodowane suszą w różnych punktach regionu wynoszą od 20 do 40 procent. I o tyle mniej zarobią rolnicy.

Cena skupu to 832 złote za tonę skrobi plus 104 złote dopłaty od Agencji Rynku Rolnego. Plantatorzy zwrócili się więc do prezesa przetwórni o podwyższenie ceny skupu ziemniaków w formie dopłat do transportu. Dopłaty to jednak nie jedyne ich zmartwienie. Zmianę odczują nie tylko rolnicy, ale i przetwórnie. Niższe kontrakty to mniejsza produkcja i zysk. Poradzą sobie jedynie te zakłady, które obecnie mają duży udział w rynku i które - tak jak łobeski - w porę przystosowały się do norm unijnych. Pozostałe prawdopodobnie nie wytrzymają zachodniej konkurencji.


POWIĄZANE

Obecnie w Polsce są duże zapasy zbóż. Wielu rolników nie zdecydowało się na ich ...

Rośliny wysokobiałkowe stanowią interesujący segment upraw i zyskują popularność...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę