Adama_poleposition_15.03_30.04

Kampania ziemniaczana

29 września 2003

Kampania ziemniaczana w pełni. Na Pomorzu Zachodnim zebrano już jedną czwartą zakontraktowanych ziemniaków. Jednak rolnicy narzekają na suszę. Plantatorzy ziemniaków skrobiowych szacują straty na 40%. Chcieliby, aby wzrosła cena skupu - np. o dodatek za transport.

W Zachodniopomorskiem wykopki rozpoczęto pod koniec sierpnia. Do tej pory zebrano już 20 tysięcy ton ziemniaków. Jednak według plantatorów sezon nie należy do udanych. Podobnie jest w całym województwie. Straty spowodowane suszą w różnych punktach regionu wynoszą od 20 do 40 procent. I o tyle mniej zarobią rolnicy.

Cena skupu to 832 złote za tonę skrobi plus 104 złote dopłaty od Agencji Rynku Rolnego. Plantatorzy zwrócili się więc do prezesa przetwórni o podwyższenie ceny skupu ziemniaków w formie dopłat do transportu. Dopłaty to jednak nie jedyne ich zmartwienie. Zmianę odczują nie tylko rolnicy, ale i przetwórnie. Niższe kontrakty to mniejsza produkcja i zysk. Poradzą sobie jedynie te zakłady, które obecnie mają duży udział w rynku i które - tak jak łobeski - w porę przystosowały się do norm unijnych. Pozostałe prawdopodobnie nie wytrzymają zachodniej konkurencji.


POWIĄZANE

12. kwietnia, minister rolnictwa wydał zezwolenie na stosowanie środka ochrony r...

Od 17 maja do 27 czerwca 2021 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnict...

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaprasza na Krajowe D...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę