aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kiedy sprzedać zboże?

27 sierpnia 2003

Około 2 mln ton zbóż skupiono do tej pory w systemie z dopłatami. To dużo, ale zdaniem skupujących zapełnianie magazynów idzie ślamazarnie, a to dlatego, że rolnicy zastanawiają się czy sprzedawać ziarno teraz, czy czekać aż ceny wzrosną.

Tymczasem właściciele elewatorów przekonują, że to ile oferują firmy skupujące z dopłatami ARR to bardzo dobra cena. We wrześniu za tonę pszenicy przyjętej do skupu rolnicy dostaną 440 zł plus 120 zł dopłaty razem 560 zł. Podobną sytuację jak teraz mieliśmy 7 lat temu, kiedy to producenci licząc na wyższe ceny zboża wiosną przeliczyli się, i sporo na tym stracili - przypominają skupujący. 
 
Żniwa się jeszcze nie skończyły, i tak na prawdę wciąż nie wiadomo ile ziarna zbierzemy, może wcale nie tak mało. I nawet jeśli import z Unii nie będzie opłacalny, wzrost cen na naszym rynku może zahamować napływ ziarna ze Stanów Zjednoczonych czy Kanady a nawet z Ameryki Południowej. Do tej pory najwięcej, bo powyżej 200 tys. ton pszenicy skupiono już w woj. warmińsko-mazurskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim. 
 
Średnio 5 razy mniejszy jest skup żyta. Najwięcej ziarna przyjęto w woj. zachodniopomorskim, ale są też województwa gdzie do magazynów trafiło tylko tysiąc ton. W Małopolsce w systemie z dopłatami nie skupiono ani kilograma żyta.


POWIĄZANE

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...

Zima już prawie za nami. Do życia budzi się roślinność, a z nią, niestety, także...

W dniu wczoraajszym, tj.  26 marca 2024 roku opublikowaliśmy w portalu ppr.pl ma...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę