Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Kolejna edycja Panoramy pól

3 grudnia 2015
27 maja 2014 roku odbyło się w Starym Luboszu w Wielkopolsce pierwsze z serii spotkań z rolnikami realizowanych w ramach drugiej edycji „Panoramy pól”. Są to warsztaty polowe w całości poświęcone nowoczesnym technologiom odżywiania roślin. Uczestnikom spotkania zaprezentowano najnowsze rozwiązania do stosowania w uprawie zbóż, rzepaku, kukurydzy i buraka cukrowego. Tegoroczne spotkania realizowane są pod hasłem: startowe nawożenie ozimin.

       


Zaprezentowane technologie nawożenia oparte były o dodatki biostymulujące. Samo uzupełnianie składników pokarmowych nie jest działaniem w pełni wystarczającym. Konieczne jest wprowadzanie z nawozami dodatków, które poprawią parametry gleby decydujące o jej żyzności. Należy stosować metody zabezpieczania gleby w taki sposób, by stworzyć roślinom jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Uprawy stymulowane nawozami z dodatkiem substancji biostymulujących rodzą plony wyższe nawet o kilkanaście procent, a jakość handlowa w porównaniu z płodami zbieranymi z plantacji uprawianych tradycyjnymi metodami agrotechnicznymi jest znacząco wyższa.
W trakcie prelekcji przedstawiono zalety odpowiednio dobranej technologii nawożenia startowego ozimin. Zagwarantowanie roślinom warunków optymalnego rozwoju podczas jesieni jest gwarancją ich dobrego przygotowania do zimy. W celu uzyskania szybkiego i wyrównanego startu należy zaopatrzyć rośliny w niezbędne składniki pokarmowe, które będą dostępne od najwcześniejszych faz rozwojowych. W tym okresie należy zadbać także o rozwój systemu korzeniowego. Rośliny o dobrze wykształconym systemie korzeniowym łatwiej regenerują się po ruszeniu wegetacji, są lepiej odżywione i zaopatrzone w wodę. Także lepiej wykorzystują składniki zawarte w nawozach. W sprostaniu tych wymogów pomaga wykorzystanie nawozów z dodatkiem kompleksu Physio+, który skutecznie wspiera rozwój korzenia i pozytywnie wpływa na pobieranie składników pokarmowych i wody z gleby. Ten biostymulujący dodatek zawierający w swoim składzie  aminopurynę wpływa także na szybkie i równomierne wschody roślin. Według prelegentów ważne jest, by w nawożeniu startowym uwzględnić te produkty, które zawierają wysoce reaktywny wapń w formie mezocalcu. Taka forma węglanu wapnia stanowi impuls dla mikroorganizmów glebowych pobudzający je do aktywności życiowej. Nawożenie tym składnikiem zapewnia lepsze pobieranie substancji pokarmowych z gleby poprzez poprawę pH, stymulację aktywności mikroflory, a łatwo przyswajalny wapń doskonale odżywia rośliny. Produkty zawierające reaktywny wapń są rezerwuarem tego pierwiastka dla roślin, poprawiają strukturę gleby, stymulują rozwój systemu korzeniowego, zapewniają lepsze kiełkowanie i krzewienie się roślin.
Podczas spotkania Pan dr Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu omówił koncepcję stosowania mikronawozów w uprawie rzepaku ozimego. Przedstawił zalety siewu punktowego – równomierne rozmieszczenie nasion w rzędzie, wyrównane wschody roślin poprzez lepsze podsiąkanie wody glebowej, równomierny i optymalny rozwój roślin, czyli także i lepszą zimotrwałość. Zaprezentował także działanie mikronawozów, czyli takich preparatów służących odżywianiu gleby i roślin, które wprowadza się w bezpośrednie sąsiedztwo nasion.
Podczas oglądania poletek doświadczalnych uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z działaniem tego typu technologii. Zaprezentowano im poletka demonstracyjne, na których zarówno w uprawach ozimych, jak i jarych rzepaku zastosowano nawozy wysiewane standardowo, jak i mikrogranulaty. Różnice pomiędzy kontrolą, a poletkami nawożonymi mikronawozami były zauważalne gołym okiem. Zdolność wschodów przy zastosowaniu mikronawozów jest wyższa niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod wysiewu, co szczególnie było widoczne w przypadku rzepaku jarego.
Na szczególną uwagę zasługuje zaprezentowany przez organizatora spotkania mikronawóz do stosowania w uprawach rzepaku, który nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Do tej pory ultralokalizowane nawożenia możliwe było jedynie przy użyciu siewników punktowych fabrycznie wyposażonych w przystawkę lub wiązało się w doposażeniem ich w specjalne  aplikatory do nawozów. Nowy na polskim rynku nawóz Pinkstart nie wymaga użycia specjalistycznego siewnika, a co za tym idzie jego zastosowanie daje takie same korzyści jak siew punktowy bez konieczności zakupu drogiego sprzętu. Produkt miesza się z nasionami rzepaku bezpośrednio przed siewem i tak przygotowaną mieszankę wsypuje do zbiornika nasiennego tradycyjnego siewnika.
Bez wątpienia „Panorama pól” odniosła sukces. Z uwagi na bogatą ofertę warsztatów polowych jedynie nielicznym organizatorom udaje się sprostać oczekiwaniom gości. Duża liczba tego typu wydarzeń i to odbywających się w zbliżonych terminach powoduje niską frekwencję. Na tę imprezę przybyło wielu rolników i to nie tylko z Wielkopolski. To niewątpliwie zasługa niezwykle ciekawego programu spotkania, którą przygotował organizator – firma Timac Agro. Nikt nie przypuszczał, że przedsięwzięcie to cieszyć się będzie takim zainteresowaniem producentów rolnych. Należy przy tym wspomnieć, że inne imprezy rolnicze, zakorzenione od lat w tradycji regionu nie cieszą się taką popularnością, jak to wydarzenie. To solidne podstawy do przyjęcia założenia, że „Panorama pól” wpisze się w stały kalendarz najważniejszych imprez polowych poświęconych technologiom nawożenia w kraju.POWIĄZANE

Stosowanie uproszczeń, skracanie płodozmianów, a przede wszystkim uprawa w monok...

Rok 2023 jest kolejnym sezonem z cyklicznie występującymi ekstremami pogodowymi ...

W Polsce produkuje się nawet 75 proc. światowych zasobów aronii. Popularność teg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę