EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Kolejne firmy rozpoczęły skup

5 sierpnia 2003

Z końcem lipca i początkiem sierpnia kolejne firmy rozpoczęły skup interwencyjny na Opolszczyźnie.

Od dwóch tygodni skup prowadzą brzeskie PZZ-ty w 11 elewatorach. Według prezesa firmy Kazimierza Śliwkiewicza, skup przebiega sprawnie, bo przedsiębiorstwo odebrało już czterdzieści tysięcy ton zboża czyli 1/3 limitu otrzymanego od Agencji Rynku Rolnego.

Młyn w Kluczborku, należący do Państwowych Zakładów Zbożowych w Brzegu, skup interwencyjny rozpoczął już 21 lipca. Aktualnie przyjeżdża tam kilku rolników sprzedać swoje zboże. Nie ma kolejek, a w elewatorze wciąż jest dużo miejsca. Parametry skupionego dotychczas ziarna są dobre. Kluczborski magazyn może skupić do końca sierpnia 30 tysięcy ton pszenicy i 3 tysiące ton żyta. 

Na polach w okolicach Strzelec Opolskich trwają jeszcze prace – wielu rolników kosi jeszcze zboże. Nie ma zatem kolejek w jedynym w powiecie punkcie skupu w Księżym Lesie. Nie ma też problemu z jakością zboża, dostarczanego ze strzeleckich pól. By zapobiec ewentualnym kolejkom w tym roku wprowadzono tak zwane kontraktacje. Mają one bronić interesów miejscowych rolników.

Według informacji opolskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego, obecnie zboże skupuje w ramach interwencji w województwie opolskim 14-cie firm, z czego trzy faktycznie dopiero od poniedziałku (04.08.2003 r.). Są to Rolimpex i Glencore w Baborowie  oraz Agromund w Dąbrowie Namysłowskiej.


POWIĄZANE

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę