aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kombajny na start

4 sierpnia 2003

Zaczeły się żniwa. Długa zima, majowe przymrozki i letnia susza wpłyną niewątpliwie na wysokość plonów. Zdaniem rolników, będą one nawet o 20 proc. niższe niż zazwyczaj. Natomiast fachowcy twierdzą, że sytuacja wcale nie wygląda tak źle. Żniwa w niektórych gminach trwają już na dobre, w innych jednak ziarna nie są jeszcze dostatecznie dojrzałe.

W gminie Szypliszki kończą się przygotowania do zbiorów. Plony w tej gminie szacuje się na około dwadzieścia pięć kwintali z hektara. Rolników martwi jednak to, że wizualnie pięknie wyglądające zboże ma dużo ziaren niewykształconych i nienadających się do zbioru.
 
W powiecie augustowskim sytuacja przedstawia się trochę lepiej. Chociaż żniwa na dużą skalę zaczną się w połowie przyszłego tygodnia, pierwsze plony zostały już zebrane. Region ten obfitował w ostatnim czasie w deszcze więc mieszkańcy nie mają problemów z suszą.
 
We wszystkich gminach żniwa już się rozpoczęły. Są to na razie pojedyncze gospodarstwa – mówi Czesław Karpiński, dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Augustowie. – Plony w tym roku będą niestety niższe niż zakładaliśmy. Może być nawet mniej niż trzydzieści pięć kwintali z hektara. Są to jednak orientacyjne dane.
 
Wiesław Jarocki, rolnik ze wsi Rakowicze, w gminie Lipsk, jest zadowolony z tegorocznego żniwowania. Na pole z kombajnem wyruszyłem parę dni temu – mówi. – Jest ładna pogoda, ziarna są suche i tak naprawdę nic nie przeszkadza, żeby kontynuować pracę. Myślę, że plony też nie będą takie złe. Zresztą w naszej wsi nikt nie narzeka na pogodę i zbiory. Wszystko w miarę dobrze się układa.
 
W powiecie sejneńskim żniwa jeszcze się nie rozpoczęły. Można jedynie zauważyć skoszone pola jęczmienia ozimego. Kombajny na dobre ruszą w drugiej połowie przyszłego tygodnia. W gminach na terenie powiatu występuje duże zróżnicowanie w plonach. Wszystko zależy od rodzaju gleby.
 
Waldemar Bogin z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sejnach przewiduje, że najsłabsze plony będą w Gibach. Tam bowiem przeważają gleby lekkie. W okolicach Sejn, Puńska i Krasnopola zbiory mogą być bardziej obfite.
 
Wójt gminy Krasnopol, Józef Stankiewicz, nie wróży jednak dobrego żniwowania mieszkańcom.
 
Rozpoczęliśmy prace na glebach lekkich – mówi wójt – Zatem plony są niskie. I chyba takie zostaną, bo upały i susza spowodowały, że zboże jest przerośnięte.
 
Większym optymistą jest Witold Liszkowski, wójt gminy Puńsk: – W tym roku będą średnie plony. Na możemy liczyć na bardzo obfite, ale klęski nieurodzaju także nie będzie. Nie mamy, czym się martwić.


POWIĄZANE

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę