aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Kombajny na start

4 sierpnia 2003

Zaczeły się żniwa. Długa zima, majowe przymrozki i letnia susza wpłyną niewątpliwie na wysokość plonów. Zdaniem rolników, będą one nawet o 20 proc. niższe niż zazwyczaj. Natomiast fachowcy twierdzą, że sytuacja wcale nie wygląda tak źle. Żniwa w niektórych gminach trwają już na dobre, w innych jednak ziarna nie są jeszcze dostatecznie dojrzałe.

W gminie Szypliszki kończą się przygotowania do zbiorów. Plony w tej gminie szacuje się na około dwadzieścia pięć kwintali z hektara. Rolników martwi jednak to, że wizualnie pięknie wyglądające zboże ma dużo ziaren niewykształconych i nienadających się do zbioru.
 
W powiecie augustowskim sytuacja przedstawia się trochę lepiej. Chociaż żniwa na dużą skalę zaczną się w połowie przyszłego tygodnia, pierwsze plony zostały już zebrane. Region ten obfitował w ostatnim czasie w deszcze więc mieszkańcy nie mają problemów z suszą.
 
We wszystkich gminach żniwa już się rozpoczęły. Są to na razie pojedyncze gospodarstwa – mówi Czesław Karpiński, dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Augustowie. – Plony w tym roku będą niestety niższe niż zakładaliśmy. Może być nawet mniej niż trzydzieści pięć kwintali z hektara. Są to jednak orientacyjne dane.
 
Wiesław Jarocki, rolnik ze wsi Rakowicze, w gminie Lipsk, jest zadowolony z tegorocznego żniwowania. Na pole z kombajnem wyruszyłem parę dni temu – mówi. – Jest ładna pogoda, ziarna są suche i tak naprawdę nic nie przeszkadza, żeby kontynuować pracę. Myślę, że plony też nie będą takie złe. Zresztą w naszej wsi nikt nie narzeka na pogodę i zbiory. Wszystko w miarę dobrze się układa.
 
W powiecie sejneńskim żniwa jeszcze się nie rozpoczęły. Można jedynie zauważyć skoszone pola jęczmienia ozimego. Kombajny na dobre ruszą w drugiej połowie przyszłego tygodnia. W gminach na terenie powiatu występuje duże zróżnicowanie w plonach. Wszystko zależy od rodzaju gleby.
 
Waldemar Bogin z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sejnach przewiduje, że najsłabsze plony będą w Gibach. Tam bowiem przeważają gleby lekkie. W okolicach Sejn, Puńska i Krasnopola zbiory mogą być bardziej obfite.
 
Wójt gminy Krasnopol, Józef Stankiewicz, nie wróży jednak dobrego żniwowania mieszkańcom.
 
Rozpoczęliśmy prace na glebach lekkich – mówi wójt – Zatem plony są niskie. I chyba takie zostaną, bo upały i susza spowodowały, że zboże jest przerośnięte.
 
Większym optymistą jest Witold Liszkowski, wójt gminy Puńsk: – W tym roku będą średnie plony. Na możemy liczyć na bardzo obfite, ale klęski nieurodzaju także nie będzie. Nie mamy, czym się martwić.


POWIĄZANE

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...

Ukraińcy wyręczyli rząd polski w rozwiązaniu problemu z niekontrolowanym importe...

Rolnicy protestują w słusznej sprawie i rząd powinien bardzo szybko zasiąść z ni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę