aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Komunikat w sprawie definicji wódki

9 marca 2007
Podczas debat prowadzonych w ramach Rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej Polska stała, i stoi na stanowisku, iż nie poprze projektu rozporządzenia dotyczącego napojów spirytusowych, o ile lista surowców dozwolonych do produkcji wódki nie zostanie zawężona do zbóż i ziemniaków oraz melasy buraczanej.

W ramach Rady Ministrów Rolnictwa UE zostało przyjęte tzw. generalne podejście, w którym została zawarta, przygotowana przez Prezydencję Fińską, kompromisowa propozycja definicji wódki, przewidująca dwie kategorie: „Wódka” – alkohol produkowany ze zboża, ziemniaków, melasy (jest zgodna ze stanowiskiem Polski) oraz „Wódka ze wskazaniem nazwy surowca” - dla produktów uzyskiwanych z innych surowców (nie jest zgodna ze stanowiskiem Polski i wymaga dalszych dyskusji).

Generalne podejście nie oznacza zakończenia debaty Rady Ministrów UE. Głosowanie ministrów jeszcze się nie odbyło (odbędzie się najprawdopodobniej podczas marcowego posiedzenia). Ministerstwo rolnictwa nadal prowadzi działania mające na celu zrealizowanie stanowiska Rządu RP.

Równolegle, w Parlamencie Europejskim toczy się debata w celu poszukiwania rozwiązania. Prezentowane są różne poglądy co tego rodzaju debatach jest sytuacją normalną.

Rozporządzenie będzie przyjmowane w procedurze współdecydowania Rady Ministrów UE i Parlamentu Europejskiego.

Stanowisko Rządu RP zostało przyjęte w ubiegłym roku. Było skonsultowane z naszym Parlamentem. Jest powszechnie znane i cały czas obowiązuje we wszystkich działaniach realizowanych przez Rząd Polski na forum UE.


POWIĄZANE

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...

Wielu plantatorów zbóż przekonało się już o zasadności zaprawiania materiału sie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę