aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Komunikat w sprawie sprzedaży zboża na rynek wewnętrzny

18 października 2006

W celu stabilizacji sytuacji rynkowej, na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Komisja Europejska wyraziła zgodę na sprzedaż pszenicy z magazynów interwencyjnych Agencji Rynku Rolnego na rynek wewnętrzny UE. Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji Nr 1482/2006 z dnia 6 października 2006 r. Agencja Rynku Rolnego wystawiła do sprzedaży 200 tys. ton ziarna.

Sprzedawana pszenica jest przeznaczona wyłącznie do produkcji mąki. Należy podkreślić, iż spośród wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej, obecnie jedynie Polska prowadzi taką sprzedaż. Podczas posiedzenia Komitetu Zarządzającego ds. Zbóż w dniu 12 października br., został rozstrzygnięty pierwszy przetarg na pszenicę z polskich magazynów interwencyjnych. Spośród złożonych ofert, Komisja Europejska zaakceptowała sprzedaż 128 tys. ton pszenicy po minimalnej cenie 150 euro/t. Oferowane w przetargu ceny kształtowały się od 110 euro/t do 165 euro/t. Termin składania ofert w kolejnych przetargach upływa w każdą środę o godzinie 13.00.

Obecnie zapasy interwencyjne Unii Europejskiej wynoszą ponad 11 mln ton, w tym około 4 mln ton pszenicy i ponad 5 mln ton kukurydzy. Według informacji Komisji Europejskiej, ceny pszenicy konsumpcyjnej wyrażone w euro/t prawie we wszystkich krajach członkowskich kształtują się powyżej ceny interwencyjnej. Najniższe ceny pszenicy notowane są na Węgrzech - 100-114 euro/t, natomiast najwyższe w Portugalii 182 euro/t. W innych krajach ceny pszenicy kształtują się następująco: w Czechach - 116-127 euro/t, w Niemczech - 137-150 euro/t, we Francji - 147-162 euro/t, a w Polsce - 134-147 euro/t.


POWIĄZANE

Światowa produkcja zbóż osiągnie 2,854 mld ton w 2024 r., co stanowi nowy rekord...

Pierwszy Europejski Kongres Sorgo Akt założycielski: utworzenie europejskiego se...

Wielu plantatorów zbóż przekonało się już o zasadności zaprawiania materiału sie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę