Komunikat w sprawie suszy

13 lipca 2006

Dla przeważającej części kraju opady deszczu od początku czerwca stanowią zaledwie 20% średniej wieloletniej. Wysokie temperatury (nocą 20 stopni Celsjusza, w dzień do 34 stopni Celsjusza) spowodowały straty w uprawie zbóż, głównie na glebach lekkich.

Zgodnie z zapowiedzią wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Andrzeja Leppera, ministerstwo rolnictwa przygotowało specjalny komunikat związany z suszą. Jeszcze 6 lipca br. szef resortu rolnictwa wystąpił do Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, Centrum Doradztwa Rolniczego oraz Wojewodów i służb związanych z monitorowaniem sytuacji pogodowej w kraju o przedstawienie informacji o wpływie warunków pogodowych na stan upraw polowych.

Dla przeważającej części kraju opady deszczu od początku czerwca stanowią zaledwie 20 procent średniej wieloletniej. Wysokie temperatury (nocą 20 stopni Celsjusza, w dzień do 34 stopni Celsjusza) spowodowały straty w uprawie zbóż, głównie na glebach lekkich.

Plony zbóż mogą być niższe średnio o 10-20% w stosunku do roku ubiegłego. Wynika to nie tylko z powodu suszy, ale także z niesprzyjających warunków pogodowych, jakie panowały wiosną i opóźnionych siewów. Plony rzepaku mogą spaść, w stosunku do roku ubiegłego, o 15-25 procent.

Nieco odmienna jest sytuacja w odniesieniu do okopowych. Tutaj decydujące znaczenie będą miały warunki wilgotnościowe w lipcu. W tej chwili wegetacja tych roślin jest spowolniona.

Bardzo niekorzystna sytuacja występuje w trwałych użytkach zielonych. O ile pierwszy pokos traw na łąkach i pastwiskach był opóźniony, to jakość siana była dobra, a plon nie odbiegał od średniej. Obecnie sytuacja zmieniła się i przy dalszym braku opadów drugi pokos będzie znacznie niższy. Przeprowadzone szacunki wykazują, że sytuacja jest różna w poszczególnych regionach. Lepsze warunki panują na południu kraju (opolskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie), gdzie występowały okresowe opady deszczu.

Korzystnie również wygląda sytuacja w województwie pomorskim. Według przeprowadzonych wstępnych szacunków plonów zbóż, rzepaku, buraków cukrowych oraz trwałych użytków zielonych wynika, że w skali całego województwa średnie plony mogą być nawet wyższe niż w roku ubiegłym. W dniu 25 lipca br. Główny Urząd Statystyczny przedstawi wykonaną przez rzeczoznawców ocenę sytuacji oraz pierwsze szacunki dotyczące wielkości produkcji w bieżącym roku.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest przygotowane do podjęcia szybkich działań w celu złagodzenia negatywnych skutków wynikających z niekorzystnych warunków atmosferycznych. Warunkiem uruchomienia procedur w zakresie preferencyjnych kredytów na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych poszkodowanych wyniku klęski suszy jest dokładne oszacowanie strat przez komisje powołaną przez Wojewodę w ciągu 30 dni od zaistnienia klęski.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w celu złagodzenia skutków suszy w gospodarstwach rolnych, zwłaszcza poszkodowanych kilkakrotnie w ostatnich latach i umożliwienia rolnikom pokonania przejściowych trudności, podjął decyzję o wydłużeniu do 5 lat maksymalnego okresu spłaty obrotowych kredytów klęskowych. Jednocześnie należy wyraźnie podkreślić, że nie ma podstaw do wzrostu cen chleba z powodu suszy. W tej chwili sytuacja na rynku zbóż jest stabilna, a mąka z tegorocznych zbiorów będzie dopiero w październiku i skutki ewentualnego wzrostu cen mogą wystąpić w tym okresie.


POWIĄZANE

Spotkanie ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoły Solskiego oraz mini...

Od początku uruchomienia mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla produc...

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Roln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę