BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Kończy się skup zboża z dopłatami

27 października 2003

Kończy się skup zboża w systemie z dopłatami Agenci Rynku Rolnego. Do tej pory w całym kraju udało się kupić 4,2 mln ton ziarna, w tym prawie 3,7 mln ton pszenicy i ponad pół miliona ton żyta. To więcej niż przed rokiem.

Ale młynarzom optymizm już się kończy. Zboża na rynku brakuje, a zapasów nie było kiedy zrobić, bo od początku żniw rolnicy wstrzymywali się ze sprzedażą. Tylko nieliczne młyny mogły przystąpili do skupu z dopłatami i zdobyć ziarno po niższej cenie. 

Tymczasem na wolnym rynku pszenica kosztuje już 600 zł za tonę. Nawet dysponując własnym transportem nie uda się kupić ziarna taniej niż po 530-550 zł za tonę. Podwyżki cen mąki przynajmniej jak na razie są symboliczne. Ale zdaniem młynarzy konieczny jest import ziarna, inaczej mąka zdrożeje, ale w raz z mąką i chleb. Ceny mąki żytniej zbliżają się do pszennej, ale i różnice w cenach ziarna są coraz mniejsze. Tona żyta kosztuj już blisko 500 zł. Drogie ziarno jest również na targowiskach. Najniższe ceny znaleźliśmy na Podlasiu, najdrożej jest na Śląsku i w Małopolsce. 
 


POWIĄZANE

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...

"Kukurydza jest jedną z roślin o najbardziej widocznej ekspresji postępu genetyc...

VERGE™ to wyjątkowy zespół przedsiębiorców, inwestorów, rolników, programistów i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę