aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kontraktacja 2009/2010

3 grudnia 2015
W piątek w Warszawie rozpoczęły się negocjacje nad przyszłoroczną kontraktacją buraków cukrowych. Buraków, których po ostatniej reformie rynku cukru jest coraz mniej. Koncerny muszą przekonać rolników do tego, aby kontynuowali produkcję. A wszystko zaczęło się kilkanaście dni temu, gdy związek plantatorów buraków cukrowych zwrócił się do swoich członków z apelem, aby wstrzymali się z podpisywaniem umów kontraktacyjnych z producentami cukru.

„Zarząd Główny Związku uważa, że w lutym lub marcu przyszłego roku warunki kontraktacji mogą ulec poprawie, dlatego zasadnym jest odroczenie decyzji o podpisaniu umowy kontraktacji do tego czasu"

Kilka dni potem ze swoją propozycją umowy kontraktacyjnej wyszedł największy podmiot na rynku. Krajowa Spółka Cukrowa zaoferowała plantatorom cenę wyższą od unijnego minimum o 25%.

Stanisław Barnaś – KZPBC: pierwsze podejście Krajowej Spółki Cukrowej, gdzie wyszła z ceną 108 + 10 za kontynuację było do przyjęcia, ale drugie wyjście – oficjalne już było 101 + 7. I to nie gwarantuje kontraktacji na przyszłą kampanię.

I dlatego związek podtrzymuje swój apel do plantatorów, aby jeszcze nie podpisywać z koncernami żadnych umów. W tym sezonie nastąpi dalsze zmniejszenie kwoty produkcji cukru o około 9% wobec poprzedniego. W efekcie powierzchnia upraw buraków spadnie do 190 tysięcy hektarów.


POWIĄZANE

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...

Zima już prawie za nami. Do życia budzi się roślinność, a z nią, niestety, także...

W dniu wczoraajszym, tj.  26 marca 2024 roku opublikowaliśmy w portalu ppr.pl ma...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę