Kontrola punktów skupu

7 sierpnia 2003

Duże rozbieżności Kontrola firm prowadzących skup rzepaku wykazała, że większość nierzetelnie wykonuje analizy ziarna. Tracą na tym rolnicy.

Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Bydgoszczy skontrolował 4 spośród 20 firm, które na zlecenie Zakładów Tłuszczowych w Kruszwicy prowadzą skup rzepaku. Inspektorzy pobrali w tych firmach wtórniki prób, które zbadane zostały w laboratorium IJHARS.

Okazało się, że tylko w jednym przypadku wyniki firmy i naszego laboratorium były zbieżne – informuje Franciszek Złotnikiewicz, wojewódzki inspektor JHARS. W pozostałych trzech przypadkach wystąpiły znaczne rozbieżności. Firmy zawyżały jeden parametr – zanieczyszczenia. Tracili na tym rolnicy.

Plantatorzy nie są bezbronni. Jeśli podejrzewają, że odstawiony przez nich do skupu rzepak ma wyższe parametry i powinien osiągnąć wyższą cenę, mogą zgłosić to do IJHARS. Mogą tez sami przywieźć wtórnik próby do bydgoskiego laboratorium inspekcji. Próbka i dołączony do niej protokół pobrania muszą mieć pieczęć rzeczoznawcy. Jeśli okaże się, że wyniki laboratorium IJHARS są korzystniejsze dla rolnika, otrzyma on od Zakładów Tłuszczowych w Kruszwicy wyrównanie ceny.


POWIĄZANE

W północno-wschodniej Polsce oraz w południowo-zachodniej części kraju pojawiła ...

Truskawki, które pojawiły się na rynku później niż w poprzednich latach, powoli ...

Copa i Cogeca oraz ELO, ENA i ZVG przedstawiły w ubiegłym tygodniu swoje obawy z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę