CTR_80917

Kontrola punktów skupu

7 sierpnia 2003

Duże rozbieżności Kontrola firm prowadzących skup rzepaku wykazała, że większość nierzetelnie wykonuje analizy ziarna. Tracą na tym rolnicy.

Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Bydgoszczy skontrolował 4 spośród 20 firm, które na zlecenie Zakładów Tłuszczowych w Kruszwicy prowadzą skup rzepaku. Inspektorzy pobrali w tych firmach wtórniki prób, które zbadane zostały w laboratorium IJHARS.

Okazało się, że tylko w jednym przypadku wyniki firmy i naszego laboratorium były zbieżne – informuje Franciszek Złotnikiewicz, wojewódzki inspektor JHARS. W pozostałych trzech przypadkach wystąpiły znaczne rozbieżności. Firmy zawyżały jeden parametr – zanieczyszczenia. Tracili na tym rolnicy.

Plantatorzy nie są bezbronni. Jeśli podejrzewają, że odstawiony przez nich do skupu rzepak ma wyższe parametry i powinien osiągnąć wyższą cenę, mogą zgłosić to do IJHARS. Mogą tez sami przywieźć wtórnik próby do bydgoskiego laboratorium inspekcji. Próbka i dołączony do niej protokół pobrania muszą mieć pieczęć rzeczoznawcy. Jeśli okaże się, że wyniki laboratorium IJHARS są korzystniejsze dla rolnika, otrzyma on od Zakładów Tłuszczowych w Kruszwicy wyrównanie ceny.


POWIĄZANE

Uprawy rolnicze wiążą się z nieustanną walką z mikroorganizmami, które  wykryć m...

Miniony sezon wegetacyjny nie okazał się tak korzystny dla producentów rzepaku o...

W tym roku poziom produkcji wina na całym świecie może być najniższy od ponad pó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę