CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Krajowa Spółka Cukrowa bez Żnina i Janikowa?

1 września 2003

O tym, że restrukturyzacja Krajowej Spółki Cukrowej oznacza likwidowanie cukrowni wiadomo od dawna. Tymczasem powstał kolejny projekt naprawy Polskiego Cukru, w którym zarząd zakłada wyłączenie 11 zakładów w ciągu dwóch lat. Wśród "pechowców" znajdą się prawdopodobnie Żnin i Janikowo.

Konsorcjum firm konsultingowych WGK oraz Pro-Invest, które przygotowują program restrukturyzacji dla Krajowej Spółki Cukrowej, zaproponowało, aby w ciągu 2 lat z produkcji wyłączyć 11 cukrowni. Są to: Szczecin, Pruszcz, Sokołów, Borowiczki, Leśmierz, Opole Lubelskie, Klemensów, Rejowiec i Wożuczyn oraz Janikowo i Żnin z grupy bydgoskiej. 

Do cukrowni trafiły "Główne plany restrukturyzacji KSC", w którym są trzy warianty zmniejszenia liczby cukrowni. Pierwszy z nich zakłada zamknięcie wytypowanych cukrowni "od zaraz". Drugi to likwidacja ich po tegorocznej kampanii cukrowniczej. Przyjęcie ostatniego wariantu oznacza wyłączenie 11 fabryk od 1 stycznia 2005 r. 

W cukrowniach w regionie trwają dyskusje. – Cały czas wierzymy, że restrukturyzacja w tej formie nie zostanie ostatecznie zrealizowana – stwierdza jeden z pracowników żnińskiego zakładu. Nieoficjalnie mówi się, że Żnin zajął miejsce Tuczna, ponieważ nie ma swojego przedstawiciela w Sejmie. A w sprawie Tuczna "zadziałali" podczas kuluarowych rozmów inowrocławscy posłowie SLD. 

W KSC dziwią się natomiast zamieszaniu wokół restrukturyzacji. – Na razie rozpatrywane są różne koncepcje i warianty – wyjaśnia Łukasz Wróblewski, z biura prasowego Polskiego Cukru. – Nie ma jeszcze gotowego programu restrukturyzacji - potwierdza Marian Król, sekretarz rady nadzorczej KSC. – Do tej pory dotarły do rady i Ministerstwa Skarbu Państwa jedynie założenia i główne kierunki przygotowane przez zarząd. Nie rozpatrywaliśmy ich ponieważ uważamy, że potrzebny jest gotowy program, który był podstawą do rozmów z bankami w sprawie kredytów skupowych na tegoroczną kampanię. 

Zarząd Krajowej Spółki Cukrowej po raz kolejny potwierdził, że w tym roku cukru nie wyprodukują zakłady w Rejowcu, Pruszczu i Szczecinie (po połączeniu z KSC).


POWIĄZANE

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017 z uwagi na wiosenne przymrozki t...

W dniu 15 września 2017 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyły się war...

1 października br. w Unii Europejskiej dojdzie do silnej deregulacji rynku cukru...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę