aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kto skorzysta na zmianach?

2 lutego 2007

Już za rok może wejść w życie reforma unijnego rynku owoców i warzyw. Czemu polscy rolnicy nie skorzystają na niej tyle ile powinni?

A jeszcze nie tak dawno Komisja Europejska podobnych zmian nie planowała. Temat dojrzewał szybko – także z powodu tego, co działo się w tej branży na polskim rynku w ostatnich dwóch latach.

Kłopoty mieli również inni unijni rolnicy. Walka z konkurencją azjatycką była trudna i w sumie bezowocna. Dlatego Bruksela chce pomóc własnym producentom. Celem reformy jest również zwiększenie spożycia warzyw i owoców w krajach unijnych.

Z zapowiedzi brukselskich urzędników wynika, że pieniądze które dotychczas były przeznaczane na dopłaty dla przetwórstwa np. pomidorów będą teraz trafiały bezpośrednio do rolników. Nie będzie też ceł eksportowych.

Wspólnota chce pomagać wyłącznie producentom zrzeszonym w grupach i zamierza pokrywać aż 60 % ich działalności. Niestety, w Polsce, która jest czwartym w Unii producentem owoców i warzyw, tylko 2% produkcji pochodzi od rolników zrzeszonych w grupy. W krajach UE nawet po kilkadziesiąt.

Niezrzeszeni polscy producenci nie odczują więc poprawy swojej sytuacji. Dlatego niewiele skorzystają na tej reformie. Czy uda się ich przekonać do pracy zespołowej? Czy pomogą w tym nowe kryteria tworzenia grup producenckich, które mogą być prostsze od dotychczasowych, bo określał je będzie teraz każdy kraj członkowski indywidualnie? Nasi oczekują bardziej korzystnych zmian jeszcze więcej i wciąż mają nowe propozycje regulacji tego rynku. Polscy europosłowie już je zgłosili do Komisji Europejskiej.


POWIĄZANE

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...

Zima już prawie za nami. Do życia budzi się roślinność, a z nią, niestety, także...

W dniu wczoraajszym, tj.  26 marca 2024 roku opublikowaliśmy w portalu ppr.pl ma...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę