Kto skorzysta na zmianach?

2 lutego 2007

Już za rok może wejść w życie reforma unijnego rynku owoców i warzyw. Czemu polscy rolnicy nie skorzystają na niej tyle ile powinni?

A jeszcze nie tak dawno Komisja Europejska podobnych zmian nie planowała. Temat dojrzewał szybko – także z powodu tego, co działo się w tej branży na polskim rynku w ostatnich dwóch latach.

Kłopoty mieli również inni unijni rolnicy. Walka z konkurencją azjatycką była trudna i w sumie bezowocna. Dlatego Bruksela chce pomóc własnym producentom. Celem reformy jest również zwiększenie spożycia warzyw i owoców w krajach unijnych.

Z zapowiedzi brukselskich urzędników wynika, że pieniądze które dotychczas były przeznaczane na dopłaty dla przetwórstwa np. pomidorów będą teraz trafiały bezpośrednio do rolników. Nie będzie też ceł eksportowych.

Wspólnota chce pomagać wyłącznie producentom zrzeszonym w grupach i zamierza pokrywać aż 60 % ich działalności. Niestety, w Polsce, która jest czwartym w Unii producentem owoców i warzyw, tylko 2% produkcji pochodzi od rolników zrzeszonych w grupy. W krajach UE nawet po kilkadziesiąt.

Niezrzeszeni polscy producenci nie odczują więc poprawy swojej sytuacji. Dlatego niewiele skorzystają na tej reformie. Czy uda się ich przekonać do pracy zespołowej? Czy pomogą w tym nowe kryteria tworzenia grup producenckich, które mogą być prostsze od dotychczasowych, bo określał je będzie teraz każdy kraj członkowski indywidualnie? Nasi oczekują bardziej korzystnych zmian jeszcze więcej i wciąż mają nowe propozycje regulacji tego rynku. Polscy europosłowie już je zgłosili do Komisji Europejskiej.


POWIĄZANE

Bayer, w ramach swojego zobowiązania do wspierania plantatorów - za pośrednictwe...

Za nami pierwsza ogólnopolska akcja realistycznego rysowania maliny. Wyjątkowa l...

Zbliża się czas żniw. Za chwilę rozpoczną się przygotowania pod zasiewy ozimin. ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę