CTR_80917

Kwaśna słodycz wiśni

3 grudnia 2015
Nie wyobrażaliśmy sobie takiego rozwoju sytuacji nawet w najczarniejszych snach – mówią producenci wiśni. Wielu z nich zdecydowało się zostawić owoce na drzewach. Choć biorąc pod uwagę rachunek ekonomiczny nie było to łatwe.

Wiśnie są już tak dojrzałe, że same proszą się o to, aby je zrywać. Tu w Sadkowicach największym zagłębiu tych owoców w kraju nikt na razie nie ma zamiaru tego robić. Nie jest to dla rolników prosta decyzja, bo wiśnie są w tym roku wyjątkowo dorodne.

Mirosław Kwiatkowski, Sadkowice: nie było ładniejszej wiśni jak w tym roku bo jest i wilgoci sporo i słońca i wiśnia nie jest gęsta, tylko rzadka jak czereśnia. Słodkość ma i wszystko ma.

Przeważył jednak rachunek ekonomiczny. Sam koszt zebrania kilograma owoców jest wyższy niż ich cena w skupie. Wczoraj za kilogram wiśni płacono zaledwie 50 groszy.

Artur Kowalczyk, Sadkowice: oni nie chcą za 25 groszy tej wiśni rwać nawet za 30 groszy nie chcą rwać wiec wie pani ta wiśnia prawdopodobnie zostanie na drzewie z tego względu, że my nie będziemy mieli pieniążków aby zapłacić za zerwaną wiśnię.

Rafał Świąder, Sadkowice: zostaliśmy opuszczeni nikt nas tutaj nie chce wspierać. Punkty skupu robią sobie z nas kpiny. Limity nam tu wyznaczają po 10 plastików, po 20. Ja mam sad wiśniowy o powierzchni 3 hektarów na dzień dzisiejszy nie zerwana jest ani jedna wiśnia.

Najgorsze zdaniem sadowników jest to, że cena, w jakiej w danym dniu będą skupowane owoce jest znana nie przed ale dopiero po ich zerwaniu. A na należną zapłatę trzeba czekać.

Waldemar Olborski, Sadkowice: w tym roku podsuwane są umowy z terminem płatności 90-cio dniowym. My zrywamy musimy zapłacić z dnia na dzień, a nam się proponuje po 90-ciu dniach pieniążki.

Sadownicy są rozżaleni. Ani negocjacje ani protesty nic nie pomogły.

Zofia Kwiatkowska, Sadkowice: niejedna osoba załamie się produkująca, bo polski rolnik nie jest przygotowany do takiego niszczenia, marnowania towaru wypracowanego ciężka pracą. Ja przechodząc koło tych wiśni odwracam głowę w drugą stronę bo nie mogę.

Z każdym dniem szanse na zerwanie i sprzedaż wiśni są coraz mniejsze.


POWIĄZANE

Na przełomie września i października wielu rolników zastanawia się, czy po wysie...

Od 1 sierpnia do 30 września br. w całym kraju nie było suszy rolniczej, przeciw...

UE powinna mieć ambitniejsze cele klimatyczne; musi rozwinąć strategię "zero emi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę