Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Lepper: Wojewodowie powinni zacząć szacowanie strat w związku z suszą

11 lipca 2006

Wojewodowie powinni zacząć prace nad szacowaniem strat wywołanych klęską suszy w rolnictwie, co jest konieczne, aby rolnicy mogli się ubiegać o kredyty klęskowe - uważa wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper.

"Jeżeli pogoda się nie zmieni, a wszystko wskazuje na to, że ta susza będzie nadal, to w tym roku zbiory będą niższe o ok. 10-15 proc. w skali kraju" - powiedział w poniedziałek Lepper dziennikarzom w Białymstoku.

"Wojewoda ma prawo powołać zespół i powinien go powołać" - powiedział Lepper.

Resort rolnictwa od minionego wtorku zbiera dane z regionów nt. strat spowodowanych suszą. Wszystko ma - jak powiedział Lepper - służyć przygotowaniu logistycznemu do wypłat kredytów klęskowych, czy przesuwania terminów spłat kredytów obecnie spłacanych przez rolników.

Według niego sytuacja w związku z suszą jest "katastrofalna, trudna". W poniedziałek Lepper wizytował województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie, gdzie rozmawiał m.in. o suszy. W Białymstoku nie udało mu się spotkać z wojewodą i powiedział, że nie ma z tego źródła konkretnych informacji o sytuacji w Podlaskiem.

Z danych, jakie przedstawił Lepper wynika, że najgorsza sytuacja oprócz Podlasia jest także w Lubuskiem, Kujawsko-Pomorskiem, Wielkopolsce, Warmińsko-Mazurskiem. Podał, że np. w Podlaskiem zniszczonych wskutek suszy jest 40 proc. łąk i pastwisk, podobnie w Warmińsko-Mazurskiem. Na Warmii i Mazurach straty w zbożach jarych sięgają 20-25 proc, ozimych 15 proc.

Lepper poinformował też, że za pośrednictwem KRUS-u będzie "propagował" powszechne ubezpieczenia dla rolników, którzy mieliby ubezpieczać zwierzęta oraz płody rolne. Poinformował, że w tym roku w budżecie państwa na pomoc w ubezpieczeniach dla rolników jest zagwarantowane 55 mln zł, ale zainteresowanie rolników jest małe, bo niska jest opłacalność produkcji, dlatego rolników nie stać na płacenie składek.

"Dlatego też w przyszłym roku w budżecie - i to resort już przygotował - muszą być znacznie wyższe środki na pomoc dla rolników, aby mogli ubezpieczyć się (...) dlatego też poprzez KRUS, który wysyła co kwartał pisma do rolników będziemy chcieli wystąpić z apelem, aby w tym roku, już jesienią, zaczęli ubezpieczać swoje płody rolne i zwierzęta" - powiedział Lepper.


POWIĄZANE

W związku z tym, że do Biura Krajowej Rady Izb Rolniczych wpłynęły informacje od...

Rośliny wyhodowane z nasion niewiadomego pochodzenia to poważne zagrożenie dla n...

Na IV Posiedzeniu VI kadencji, które odbyło się w dniu 30 czerwca 2020 r. Krajow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę