Lepsza ochrona

5 grudnia 2006

W Europie nie ma odpowiedniej kontroli nad środkami ochrony roślin – to zarzuty Brukseli, która chce zmienić dotychczasowe prawo. Stosowne rozporządzenie jest prawie gotowe. Pewne pomysły budzą jednak kontrowersje.

Proponowane przez Komisję Europejską nowe przepisy mają być uproszczone. To ukłon w kierunku producentów i dystrybutorów środków ochrony roślin, którzy wciąż krytykują dotychczas obowiązujące prawo jako zbyt skomplikowane. Ma to nie tylko usprawnić obrót środkami ale również wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia w ich stosowaniu.

Marcin Bieliński Ministerstwo Rolnictwa: - Środki ochrony roślin będą bezpieczniejsze nie tylko dla środowiska ale również dla każdego rolnika.

To co budzi jednak kontrowersje, to pomysł Brukseli o zlikwidowaniu pozwoleń tymczasowych na wprowadzenie środków do obrotu, wydawanych w trakcie ich rejestracji. To niepotrzebne restrykcje, które narażą mniejszych polskich producentów na dodatkowe straty.

Michał Fogg Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin: - To znakomicie napędza rozwój i pomaga rolnikom w dostępie do najnowocześniejszych środków.

Pomysł Komisji Europejskiej zakłada również utworzenie trzech grup państw, skupiających kraje o podobnych warunkach rolnictwa. W obrębie tak wydzielonych obszarów, poszczególne kraje członkowskie same będą wprowadzały do obrotu konkretne środki. Wydane w ten sposób zezwolenia mają obowiązywać tylko w danej strefie.

Stanisław Zięba Przewodniczący Rady Gospodarki Żywnościowej: - Każde państwo członkowskie, w tym i Polska, mając bazę laboratoryjną, w zakresie doprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, będzie te badania konfrontować z innymi badaniami sąsiednich państw.

Wejście w życie unijnego rozporządzenia będzie wymagać dostosowania polskiego prawa. Dlatego nowe regulacje nie zaczną obowiązywać wcześniej niż od 2008 roku.


POWIĄZANE

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach oddział w Kościerzynie ...

Z okazji święta owoców i rozpoczęcia sezonu zbiorów borówki odbyła się wspólna k...

Pojawiły się pierwsze polskie borówki. Ulubiony superowoc dietetyków, wyśmienite...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę