Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Lepsza ochrona

5 grudnia 2006

W Europie nie ma odpowiedniej kontroli nad środkami ochrony roślin – to zarzuty Brukseli, która chce zmienić dotychczasowe prawo. Stosowne rozporządzenie jest prawie gotowe. Pewne pomysły budzą jednak kontrowersje.

Proponowane przez Komisję Europejską nowe przepisy mają być uproszczone. To ukłon w kierunku producentów i dystrybutorów środków ochrony roślin, którzy wciąż krytykują dotychczas obowiązujące prawo jako zbyt skomplikowane. Ma to nie tylko usprawnić obrót środkami ale również wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia w ich stosowaniu.

Marcin Bieliński Ministerstwo Rolnictwa: - Środki ochrony roślin będą bezpieczniejsze nie tylko dla środowiska ale również dla każdego rolnika.

To co budzi jednak kontrowersje, to pomysł Brukseli o zlikwidowaniu pozwoleń tymczasowych na wprowadzenie środków do obrotu, wydawanych w trakcie ich rejestracji. To niepotrzebne restrykcje, które narażą mniejszych polskich producentów na dodatkowe straty.

Michał Fogg Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin: - To znakomicie napędza rozwój i pomaga rolnikom w dostępie do najnowocześniejszych środków.

Pomysł Komisji Europejskiej zakłada również utworzenie trzech grup państw, skupiających kraje o podobnych warunkach rolnictwa. W obrębie tak wydzielonych obszarów, poszczególne kraje członkowskie same będą wprowadzały do obrotu konkretne środki. Wydane w ten sposób zezwolenia mają obowiązywać tylko w danej strefie.

Stanisław Zięba Przewodniczący Rady Gospodarki Żywnościowej: - Każde państwo członkowskie, w tym i Polska, mając bazę laboratoryjną, w zakresie doprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, będzie te badania konfrontować z innymi badaniami sąsiednich państw.

Wejście w życie unijnego rozporządzenia będzie wymagać dostosowania polskiego prawa. Dlatego nowe regulacje nie zaczną obowiązywać wcześniej niż od 2008 roku.


POWIĄZANE

W związku z tym, że do Biura Krajowej Rady Izb Rolniczych wpłynęły informacje od...

Rośliny wyhodowane z nasion niewiadomego pochodzenia to poważne zagrożenie dla n...

Na IV Posiedzeniu VI kadencji, które odbyło się w dniu 30 czerwca 2020 r. Krajow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę