Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Miodowy nieurodzaj

20 sierpnia 2004

Aż o 80 procent mniej miodu zebrali w tym roku świętokrzyscy pszczelarze. Mimo to amatorzy miodu mogą być spokojni, bo w sklepach go nie zabraknie. Jednak będzie on o kilka złotych droższy.

Deszczowe i zimne lato dało się we znaki świętokrzyskim pszczelarzom. Miodu w tym roku będzie jak na lekarstwo.

- W województwie świętokrzyskim jest około 60 - 70 procent pasiek na terenie spadziowym i pszczelarze z humorem, ale z płaczliwym humorem mówią, że w tym roku miodu spadziowego jest mniej niż zero - mówi Janina Kozak, dyrektor biura Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy.

Pszczelarze narzekają, że ten rok jest już dla nich stracony. Nawet w niektórych pasiekach pszczoły padały z głodu. Żeby utrzymać je przy życiu, trzeba je było dokarmiać. Tak fatalnego zbioru mistrz pszczelarski z Tumlina Marian Wrona nie pamięta od kilkunastu lat.

- Na pożytkach spadziowych nie zebraliśmy nic. Jest zupełny głód. Musimy pszczoły dokarmiać, a nie zbierać. Jedyna nasza nadzieja to jeszcze koniec sierpnia; być może gdyby się spadź pojawiła, to coś weźmiemy - powiedział Marian Wrona.

Na szczęście pszelarze mają jeszcze zapasy ubiegłorocznego miodu, więc w sklepach go nie zabraknie. Jednak może przeważać importowany, który nie dorównuje jakością naszemu. Niestety, amatorzy miodu będą musieli zapłacić za niego więcej niż dotychczas. Litrowy słoik miodu kosztuje teraz 20 złotych, ale jego cena może się zwiększyć przynajmniej o kilka złotych.


POWIĄZANE

W ogrodzie niezależnie od pory roku zawsze jest coś do zrobienia, a jednym z klu...

W wieloletnich uprawach ogrodniczych często stajemy w obliczu dylematów: jak int...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę