aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mniej rzepaku

4 lipca 2002

Zbiory rzepaku w Polsce w 2002 roku będą wedle wstępnej prognozy o 17% niższe niż w roku ubiegłym. Głównym powodem jest zmniejszenie powierzchni uprawy o około 400 tys. ha. Ocenienie opłacalności uprawy w bieżącym roku nie jest na razie możliwe. Jak podają eksperci z Zakładu Badań Rynkowych IERiGŻ, już w 2001 roku mimo niewielkiego wzrostu cen skupu, lecz przy znacznym wzroście plonów rzepaku, poprawiła się opłacalność jego uprawy, także w stosunku do zbóż.

O zmniejszeniu powierzchni uprawy rzepaku zadecydowały przede wszystkim złe warunki pogodowe, które miały miejsce latem 2001 roku i uniemożliwiły wysiew rzepaku ozimego. Areał jego uprawy wyniesie 368 tys. ha i będzie o około 11% mniejszy niż w roku ubiegłym. Odwrotnie sprawa przedstawia się z rzepakiem jarym. Tu odnotowano wzrost powierzchni obsianego areału o 15% , co oznacza 35 tys. ha obsianej ziemi.

Jak oceniają eksperci, spowodowana niższymi plonami przewaga popytu nad podażą spowoduje, po tegorocznych zbiorach, wzrost cen rzepaku technologicznego do 870-900 zł za tonę ( 850 zł w 2001 r.). Niższych cen trzeba się spodziewać za rzepak surowy, czyli wprost z kombajnu. Natomiast średnioważona cena skupu wyniesie 850 zł za tonę i będzie o 2% wyższa niż w trzecim kwartale 2001 r., co może skutkować wzrostem powierzchni zasiewów w przyszłym roku.

Szacuje się, że przemysł tłuszczowy  w sezonie 2002/2003 przerobi 860 tys. ton rzepaku, chociaż jego zdolności przerobowe wynoszą 1,2 mln ton. Mimo braku surowca do przerobu, przemysł tłuszczowy wygenerował w 2001 roku niewielki zysk i zapowiada się, że nadal będzie postępowała  poprawa efektów finansowych tego sektora. Niezależnie od tych wyników, w bieżącym roku można się spodziewać, że stopa wzrostu cen tłuszczów będzie wyższa. Wzrost cen tłuszczów jest spowodowany przewidywaną obniżką produkcji i podaży oraz zwiększeniem cen masła. Stopa wzrostu cen tłuszczów nie przekroczy jednak, ani wzrostu cen żywności, ani poziomu inflacji.

W bieżącym roku nastąpi pogorszenie w porównaniu z rokiem ubiegłym wyników handlu zagranicznego. Spadnie poziom eksportu rzepaku, przy utrzymaniu wysokiego importu śrut oleistych i olejów roślinnych. Deficyt w obrotach oleistymi może osiągnąć sumę 400 mln USD (20%  wzrost w stosunku do roku ubiegłego).


POWIĄZANE

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę