GUS_230920_750x100_stat

Mniej zbóż

3 grudnia 2015
Popatrzmy na zbożowy raport. Szacuje się, że zbiory pszenicy, rzepaku, jęczmienia i owsa w wielu miejscach będą mniejsze nawet o 1/3. A co z cenami? Szczyt już minął i nic nie wskazuje na to, żeby mógł w niedługim czasie powrócić.

Tym bardziej, że sezon zbiorów zbóż w niektórych regionach świata już ruszył. Pierwsze doniesienia o wielkości plonów potwierdzają, prognozy o kilkunasto-procentowym wzroście produkcji. To pozwala szacować, że ceny ziarna jeszcze spadną. Ile będzie więc kosztowała na przykład pszenica konsumpcyjna?

Maciej Tomaszewicz, Izba Zbożowo-Paszowa: 650 – 700 złotych za tonę. Na tym poziomie powinna nastąpić jakaś stabilizacja.

Ale prognozy mają to do siebie, że nie zawsze chcą się sprawdzić. Brak deszczu, który szczególnie dotknął północną i zachodnią część kraju, może zatrzymać spadek cen, na nieco wyższym, niż to wyliczono poziomie. Tym bardziej, że popyt na zboże jest coraz większy.

Wiktor Szmulewicz, Krajowa Rada Izb Rolniczych: jest duże zapotrzebowanie na produkcję biopaliw. O kukurydzy mówię, a to znaczy, że zapotrzebowanie na pewno będzie. A zwłaszcza pośrednicy będą próbować tym towarem też grać.

Zanosi się jednak, że w Polsce zbóż będzie jednak mniej niż zakładano. Jak szacuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, najbardziej dotknięte suszą są północne i północno-zachodnie tereny kraju. Brak opadów spowodował tam co najmniej 15% straty. Najbardziej ucierpiały uprawy pszenicy jarej – 14%, nieco więcej jęczmienia. Na spore straty bo aż 17%, narzekają plantatorzy owsa.


POWIĄZANE

16 października 2020 r. na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Owoców i...

Tylko od 2010 roku zbiory kukurydzy wzrosły o 26 proc. – wynika z danych Polskie...

Warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego, co jemy. Wiemy, że są zdrowe, ale ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę