a_bio_expo_Ptak

Mniej zbóż, więcej warzyw

25 września 2003

Zbiory zbóż są w tym roku o 12 proc. mniejsze niż przed rokiem. Natomiast więcej będzie owoców i warzyw – ocenia Główny Urząd Statystyczny na podstawie szacunku przedwynikowego produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych.

W tym roku rolnicy zebrali 23,6 mln ton zbóż, czyli o blisko 3,3 mln ton (o 12 proc.) mniej niż przed rokiem – szacuje Główny Urząd Statystyczny. Natomiast zbiory ziemniaków wyniosą około 13,5 mln ton i będą o 13,1 proc. mniejsze niż w 2002 r. Ponadto szacuje się, że do magazynów trafiło 754 tys. ton rzepaku i rzepiku, czyli o 20,9 proc. mniej niż w roku poprzednim. Zmniejszą się także (o 10,7 proc.) zbiory buraków cukrowych i wyniosą 12 mln ton. 
 
Zdaniem prof. Janusza Witkowskiego, wiceprezesa GUS, spadek zbiorów związany jest ze zmniejszoną powierzchnią upraw rolnych, z niekorzystnymi warunkami klimatycznymi oraz z tym, że rolnicy w coraz mniejszym stopniu stosują plonotwórcze środki produkcji. 
 
Według GUS, zbożami obsiano 8,2 mln hektarów – o 1,5 proc. mniej niż w roku poprzednim oraz o 7,2 proc. mniej niż średnio w latach 1996-2000. Przy tym z hektara zebrano średnio 29 kwintali zboża – o 10,5 proc. mniej niż w 2002 r., a w porównaniu z wynikami uzyskanymi w latach 1996-2000 o 1,4 proc. mniej.

W tym roku pogoda miała zróżnicowany wpływ na poszczególne gatunki warzyw gruntowych. Dlatego na wysokość ich produkcji decydujący wpływ miało zwiększenie powierzchni upraw. Szacuje się, że zbiory warzyw gruntowych wyniosą w tym roku 4,1 mln ton i będą o 4,9 proc. wyższe od ubiegłorocznych. Wysokie będą też zbiory owoców z drzew. Sadownicy spodziewają się, że będą one o 7,4 proc. większe od uzyskanych w ubiegłym roku i wyniosą 2,8 mln ton. Przy tym spodziewany jest wzrost plonowania jabłek. Natomiast gruszek, które owocowały bardzo dobrze w poprzednim sezonie, będzie mniej.
 
 Z szacunków GUS wynika także, iż zbiory z krzewów owocowych i plantacji jagodowych wyniosą 0,4 mln ton – będą więc podobne jak w roku ubiegłym.


POWIĄZANE

Kukurydza niezmiennie jest jednym z najbardziej popularnych gatunków uprawnych w...

Bez fosforu nie byłoby plonu. Rola tego makroelementu nie jest doceniana tak, ja...

Czasy, w których rolnik spontanicznie dobierał kierunek upraw i zasiadał do wios...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę