EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Mniej ziemniaków

3 września 2003

Z uwagi na suszę, plony ziemniaków przemysłowych na Podlasiu są o 1/3 mniejsze. Największy ich odbiorca, łomżyńskie zakłady przemysłu spożywczego PEPEES już zrezygnowały z wiosennej kampanii. Całość dostaw zostanie przerobiona jesienią.

Wykopki rozpoczęły się pod koniec ubiegłego tygodnia. Susza jest już trzeci rok z rzędu i plony wczesnych odmian są o 20-30% niższe. Rolnicy mają jeszcze nadzieję, że padające deszcze częściowo uratują sytuację. 
 
Produkcję mąki ziemniaczanej rozpoczęła wczoraj największa w kraju krochmalnia w Łomży. W tym roku zakład chciał kupić 250 tys. ton ziemniaków, ale z powodu niższych zbiorów plany te stały się już nieaktualne. W tej chwili PEPEES w Łomży już przekłada terminy z kampanii wiosennej na jesienną. 
 
Przy słabym urodzaju dobre wiadomości to wyższa niż zazwyczaj, bo przekraczająca 20%, zawartość skrobi w ziemniakach oraz wyższe ceny skupu i dopłat z budżetu. Przetwórnia płaci w tym roku o 8 zł więcej, czyli 74 zł za tonę skrobi. Dodatkowo każdy rolnik otrzyma 104 zł dopłaty z Agencji Rynku Rolnego.


POWIĄZANE

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę