EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Mniejsza produkcja buraków

18 kwietnia 2003

Powierzchnia upraw buraków cukrowych w krajach Unii Europejskiej może zmaleć w tym roku o 7% do 1,715 mln ha z 1,854 mln ha rok temu. Zwiększy się natomiast areał upraw tych roślin w Europie Wschodniej.

Spadek zbiorów w UE może być większy, bo poprzednia kampania była wyjątkowa, więc produkcja cukru może zmaleć prawie o 2 mln ton do 16,4 mln ton, szacując na podstawie średniej wydajności. 

W Turcji areał pod buraki może zostać zmniejszony o 14% po dużym wzroście zbiorów w ostatniej kampanii, co skłoniło władze do zredukowania o 15% obecnych limitów produkcji. W Europie Wschodniej areał ten może być większy o 5,2% do 2,5 mln ha, ale nie musi to oznaczać podobnego wzrostu produkcji cukru, jako, że ubiegłoroczne zbiory były dość duże. Więcej, produkcja może nawet zmaleć do 7 mln ton cukru z 7,3 mln ton w ostatniej kampanii.

Zamiary siewu, będące podstawą oceny wielkości produkcji wskazują, że światowa produkcja cukru zmaleje w tym sezonie. Ogólny obraz zależy jednak od wydarzeń w Brazylii, bo na razie nie wiadomo, ile ten kraj będzie w stanie wyeksportować. Trwa teraz ocenianie wielkości zbiorów trzciny cukrowej, a nie zapadła jeszcze decyzja o wielkości produkcji etanolu jako biopaliwa. Spodziewane jest natomiast zmniejszenie produkcji cukru w Europie.


POWIĄZANE

Bez fosforu nie byłoby plonu. Rola tego makroelementu nie jest doceniana tak, ja...

Czasy, w których rolnik spontanicznie dobierał kierunek upraw i zasiadał do wios...

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę