CTR_80917

Możliwy krach na rynku zbóż

24 czerwca 2005

Podczas żniw może nastąpić krach na rynku zbóż. Magazyny są pełne zboża, a resort rolnictwa zapowiada, że cena skupu ziarna będzie niska, ale nie powinna spaść poniżej 90 euro za tonę - uważa przewodniczący Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego Waldemar Pawlak.

Jak poinformował w czwartek na konferencji prasowej, PSL uważa, że cena pszenicy konsumpcyjnej nie powinna być niższa niż 100 euro za tonę. Pawlak powiedział także, że przez brak odpowiednich działań ze strony rządu zostały zaprzepaszczone dobre perspektywy dla polskiego rolnictwa wynegocjowane w Kopenhadze. Jak podkreślił, dla wszystkich branż rolnych z wyjątkiem mleczarstwa i drobiarstwa, koniunktura jest gorsza, niż przed akcesją Polski do Unii. Dopłaty bezpośrednie zostały zjedzone przez wzrost kosztów produkcji, dodał.

W tym roku podczas żniw, cena skupu zbóż będzie raczej niska i nie przekroczy 90 euro za tonę pszenicy konsumpcyjnej. Według szacunków resortu rolnictwa, zbiory zbóż w 2005 r. wyniosą 26-27 mln ton, czyli powyżej średniej krajowej z ostatnich 5 lat, ale będą niższe niż w rekordowym 2004 roku - poinformował w czwartek na konferencji prasowej minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk.

"Ceny w żniwa, tak jak w ubiegłym roku, wyznaczane będą przez cenę interwencyjną, która wynosi 101,3 euro za tonę. Nie widzę uzasadnienia, by w czasie żniw ceny zbóż spadły poniżej 90 euro za tonę" - powiedział minister.

Pilarczyk zaznaczył, że resort rolnictwa i Agencja Rynku Rolnego przygotowują ułatwienia dla przedsiębiorców skupujących zboże w ramach interwencji. Polegać one będą na obniżeniu zabezpieczenia za przechowywanie zboża z 110 euro za tonę do 60 euro za tonę. Dodał, że ministerstwo podejmie ponadto starania w Komisji Europejskiej w celu uzyskania zgody na uruchomienie kredytu preferencyjnego na skup ziarna.

Wypowiedz się na -


POWIĄZANE

We wtorek rząd zdecydował o przyznaniu 25 mln euro pomocy dla fińskich rolników....

Nowe dane dotyczące europejskiego sektora zbóż i roślin oleistych opublikowane p...

Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę