EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

MR: ceny zbóż stabilizują się, spadają ceny żywca

16 października 2007
Rosnąca podaż zbóż uspokaja rynek, dzięki czemu ceny ziarna stabilizują się, a niektórych nawet spadają - wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa (MR). Ceny żywca w pierwszym tygodniu października spadały.

Według danych MR, w pierwszym tygodniu października cena pszenicy konsumpcyjnej nie uległa zmianie, utrzymując się średnio na poziomie 862 zł za tonę. Cena tego ziarna była nadal wyższa niż przed miesiącem - o ok. 6 proc. oraz wyższa niż przed rokiem - o prawie 56 proc.

W tym czasie żyto konsumpcyjne staniało o 1 proc. do poziomu 745 zł za tonę. W porównaniu do cen sprzed miesiąca ziarno to było droższe o ponad 7 proc., a w ciągu roku jego cena wzrosła o ok. 42 proc.

"Na rynku zaobserwowano wzrost podaży zbóż do skupu, prawdopodobnie z uwagi na brak możliwości dalszego przechowywania ziarna przez mniejszych producentów. Sytuacja taka znalazła odzwierciedlenie w obniżce cen niektórych zbóż" - napisali analitycy resortu rolnictwa w tygodniowym raporcie.

Również obniżce uległy ceny skupu jęczmienia paszowego. W ciągu tygodnia ziarno to staniało o 2,2 proc., a dostawcy średnio w skupie otrzymywali za nie 741ázł za tonę. Cena jęczmienia była o ok. 7 proc. wyższa niż przed miesiącem oraz o prawie 93 proc. wyższa niż przed rokiem.

Z danych MR wynika, że na początku października br. odnotowano spadek cen skupu podstawowych gatunków żywca.

W dniach 1-7 października za kilogram żywca wieprzowego płacono średnio 3,90 zł, tj. o 3,9 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Także w ciągu miesiąca i roku ceny skupu wieprzowiny obniżyły się odpowiednio o 4 proc. i ok. 2 proc.

Ceny skupu bydła obniżyły się w ciągu tygodnia o 2 proc. i kilogram wołowiny kosztował 4,13 zł. Ceny były one zarazem o ok. 2 proc. niższe niż przed miesiącem iáok. 3 proc. niższe niż rok wcześniej.

Za kurczęta typu brojler dostawcy otrzymywali w analizowanym okresie 3,20 zł za kilogram, tj. oá1,1 proc. mniej niż przed tygodniem. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca ceny te były oáprawie 1 proc. niższe, ale o ok. 29 proc. wyższe niż przed rokiem.

Podrożały natomiast indyki, za które w skupie płacono 4,83 zł kilogram, tj. o 0,5 proc. więcej niż przed tygodniem. W ciągu miesiąca cena ta wzrosła o ok. 1 proc., a wciągu roku wzrosła o ok. 16 proc.

W dniach 1-7 października ceny zbytu półtusz wieprzowych obniżyły się o 3,7 proc. wobec notowanych przed tygodniem. Według informacji MR, zakłady mięsne średnio w kraju otrzymywały za nie 5,78 zł za kilogram (bez VAT), tj. o ok. 3 proc. mniej niż przed miesiącem i o ok. 2 proc. mniej niż przed rokiem.

POWIĄZANE

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...

Wiosna to bardzo ważny okres w produkcji sadowniczej. Każdy sadownik kontroluje ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę