aaa_TSW_2023
CTR_2023

Mrozy w Europie niszczą zasiewy

8 lutego 2006

Jedna piąta zasiewów pszenicy ozimej w Rumunii i jęczmienia w Bułgarii mogła zostać zniszczona przez mróz. Zagrożone są zbiory na Węgrzech. Polskie pola chroni śnieg.

Niektórzy analitycy twierdzą, że mroźna pogoda spowoduje wzrost cen ziarna w Europie. W Rumunii obsiano pszenicą ozimą 2,16 mln hektarów, ale mrozy dochodzące do minus 20 - 25 stopni w drugiej połowie stycznia i brak śniegu sprawiły, że mogło wymarznąć 20 proc. zasiewów - ocenia Ioan Scurtelli z rumuńskiej organizacji hurtowników zbożowych. Wcześniej spodziewano się zbiorów 6 - 6,5 mln ton pszenicy.

Na węgierskich polach prawie nie ma śniegu, a woda zalała 100 tys. hektarów. Sekretarz generalny organizacji rolników MAGOSZ Ferenc Obreczan przyznaje, że pogoda jest zła dla rolnictwa. Warstwa śniegu nie przekracza 3 cm, a z części pól wiatr zmiótł go całkiem. Podobnie we wschodnich Niemczech, gdzie wiatr odsłonił zasiewy, a temperatura spadła do minus 23 stopni.

Analityk James Dunsterville z AgriNews w Genewie ocenia, że mrozy są tym czynnikiem, który powoduje wzrost cen zbóż w Europie.


POWIĄZANE

Od nowych technologii po zatrudnienie pracownika. Kongres TSW poruszy palące tem...

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania d...

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę