informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Na razie pieczywo nie podrożeje

8 września 2005

Piekarze podnieśliby cenę chleba, ale boją się spadku sprzedaży. Wiadomo - klienci chętniej zrobią zakupy tam, gdzie taniej.

Echa zamieszania na rynku paliw docierają do branży spożywczej. Do tego dochodzi wzrost cen zbóż. Na początku żniw tona pszenicy konsumpcyjnej kosztowała w granicach 320-340 złotych. W pierwszej dekadzie sierpnia cena w skupach wynosiła niewiele ponad 360 zł, obecnie zbliża się już do złotych 400. Wregionie na razie tej granicy nie przekroczyła. Jednak coraz częściej powtarza się pytanie: czy grozi nam podwyżka cen chleba?

Od rana do wieczora

Dla wielu rodzin w naszym regionie, zwłaszcza wielodzietnych i borykających się z biedą, byłaby to prawdziwa katastrofa.

- Mamy czworo dorastających dzieci - mówi nasza Czytelniczka z podbydgoskiej wsi. - Codziennie na śniadanie i kolację zjadamy co najmniej trzy bochenki. To wydatek ponad 120 złotych miesięcznie. Ile jeszcze można płacić za chleb?

Piekarze o podwyżkach mówią bardzo ostrożnie. - Jest to w pełni uzasadnione sytuacją na rynku - przyznaje Wiesław Gancarek, prezes Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Koronowie. - Nie mogę jednak podjąć żadnej decyzji nie wiedząc, jak zachowa się konkurencja.

Mąka i transport

Zdaniem prezesa Gancarka, dla jego firmy już od dłuższego czasu produkcja na obecnym poziomie i tak jest nieopłacalna - bochenek zwykłego chleba (w całości) kosztuje 85 groszy, krojonego - o 10 gr więcej. Taki sam chleb na przykład w Toruniu kosztuje odpowiednio 1,40 i 1,45 zł. Firmowe sklepy bydgoskiego Batona oferują "nasz powszedni" za 1,05 zł.

- Trzeba się liczyć z tym, że cena pieczywa ściśle wiąże się z kosztami mąki i transportu - podkreślają piekarze. - Jeżeli nie uda się zahamować wzrostu cen paliwa, podwyżki będą nieuniknione.

Nie z dnia na dzień

Wielu właścicieli zakładów piekarniczych uspokaja, że chleb nie zdrożeje z dnia na dzień. - Mam zapas surowców na miesiąc - mówi Leszek Motylewski z Brodnicy. - Przez tyle czasu na pewno nie zmienię ceny za bochenek. W sklepie przy piekarni wciąż będzie on kosztował 1,30, bez różnicy, krojony czy w całości. Chyba że faktycznie w paliwach dojdzie do jakichś dramatycznych zmian...


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo KRIR w sprawie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich,...

W terminie od dnia 15.01.2019 r. do dnia 25.06.2019 r. Agencja prowadzi nabór wn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę