Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Na rynku więcej zbóż, ceny ziarna stabilizują się

27 września 2007
Na rynku krajowym pojawia się coraz więcej ofert sprzedaży pszenicy paszowej i konsumpcyjnej. Zboże jest nadal drogie, ale ceny zaczynają się powoli stabilizować - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa (IZP).

Rolnicy zaczynają wyzbywać się zboża, opróżniając magazyny przed zbiorami kukurydzy. W najbliższych dniach należy się spodziewać spadku cen kukurydzy paszowej, zwłaszcza że pojawia się już kukurydza z nowych zbiorów. Jej cena kształtuje się na poziomie około 820 zł za tonę.

W podobnej cenie można kupić pszenicę paszową (820-830 zł/t) bezpośrednio z gospodarstwa rolnego. Mała podaż jęczmienia i żyta sprawia natomiast, że ceny tych zbóż utrzymują się na wysokim poziomie. Według Izby, wzrost ceny żyta konsumpcyjnego spowodowany jest dużym zapotrzebowaniem na ten rodzaj ziarna m.in. ze strony kontrahentów niemieckich. W połowie września żyto konsumpcyjne kosztowało średnio 697 zł za tonę.

Wzrosła także podaż pszenicy konsumpcyjnej. Jej cena waha się do 800-860 zł za tonę. Pojawiają się także oferty droższego ziarna, ale młyny nie są obecnie skłonne płacić więcej niż 900 zł/t za dobrą jakościowo pszenicę. Młynarze mają zgromadzone już zapasy na bieżącą produkcję, niektóre dysponują nawet kilkumiesięcznymi zapasami.

Zdaniem ekspertów, w najbliższych tygodniach na polskim rynku zbóż można oczekiwać względnej stabilizacji. Mniejsi producenci, którzy ze względu na brak odpowiedniej bazy magazynowej nie będą mogli w dłuższym okresie przechowywać zbiorów, prawdopodobnie zwiększą podaż ziarna, co powinno ustabilizować rynek przynajmniej do listopada.

Jak podała Izba, w porównaniu do ubiegłego roku, ceny zbóż na polskim rynku są już średnio o 55 proc. wyższe. W innych krajach unijnych są one jednak jeszcze wyższe. W opinii ekspertów, dalszy wzrost cen może być hamowany przez malejący popyt ze strony producentów mięsa i mleka.

Według IZP, na uspokojenie rynku wpływa również zahamowanie eksportu zbóż. Podczas żniw z kraju wyjechało ponad 100 tys. ton zbóż. Komisja Europejska nadal rozważa, czy nie podjąć decyzji o obniżeniu lub zawieszeniu ceł na import zbóż z krajów trzecich.

Na rynkach światowych utrzymuje się tendencja do gwałtownych wahań notowań zbóż. Na spadek europejskich cen zbóż znaczący wpływ ma także rosnący kurs euro, który pogarsza konkurencyjność unijnego ziarna na światowych rynkach. Zdaniem niektórych specjalistów, notowania osiągnęły już swój szczyt i należy się spodziewać dalszych spadków cen zbóż, a w najgorszym razie początków stabilizacji.

Według notowań Komisji Europejskiej, na początku września pszenica konsumpcyjna kosztowała średnio w Polsce 812 zł/t, we Francji - 1052 zł/t, w Niemczech 958 zł/t, na Węgrzech - 829 zł/t , a na Litwie 758 zł/t.


POWIĄZANE

Analiza cen zbóż (w szczególności pszenicy) na Ukrainie i w Polsce pozwala stwie...

Na początku września odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę