Najważniejszy jest eksport zbóż

14 grudnia 2005

Zdaniem maklerów sprzedaż za granicę zbóż ma znaczący wpływ na ceny. Drożeje głównie to ziarno, na które jest zbyt w krajach Unii. Ceny w złotówkach zależą także od kursu euro. - Największym zainteresowaniem cieszy się żyto konsumpcyjne - mówi Grzegorz Sobczyński z Grupy Nagrol. Za dostarczone do portu uzyskuje się około 350 zł za t. Żytem zainteresowane są teraz przede wszystkim kraje skandynawskie. Pszenżyto, owies i kukurydzę kupuje Hiszpania. Za kukurydzę dostarczoną do portu rolnik otrzymuje 410 - 420 zł za t, za pszenżyto 310 - 320 zł za t.

Na rynku krajowym dużym powodzeniem cieszy się pszenica paszowa. Mieszalnie pasz są nią bardziej zainteresowane niż kukurydzą. Za pszenicę dostarczoną na miejsce zakłady płacą 360 - 370 zł za t.

Podaż zbóż nie jest obecnie duża, bo rolnicy czekają na rozwój sytuacji na rynku w pierwszych tygodniach przyszłego roku. Jeśli ceny na rynku nie wzrosną, rolnicy mają możliwość dostarczenia dobrego ziarna do interwencyjnego skupu. Maklerów zaskoczył wzrost cen śruty sojowej. W piątek kosztowała w porcie 820 zł za t, a w poniedziałek już 840 zł za t. Spowodowała to niespodziewana zwyżka cen tego składnika pasz na giełdach światowych.


POWIĄZANE

Spotkanie ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoły Solskiego oraz mini...

Od początku uruchomienia mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla produc...

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd KRIR zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Roln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę