Adama_poleposition_15.03_30.04

Najważniejszy jest eksport zbóż

14 grudnia 2005

Zdaniem maklerów sprzedaż za granicę zbóż ma znaczący wpływ na ceny. Drożeje głównie to ziarno, na które jest zbyt w krajach Unii. Ceny w złotówkach zależą także od kursu euro. - Największym zainteresowaniem cieszy się żyto konsumpcyjne - mówi Grzegorz Sobczyński z Grupy Nagrol. Za dostarczone do portu uzyskuje się około 350 zł za t. Żytem zainteresowane są teraz przede wszystkim kraje skandynawskie. Pszenżyto, owies i kukurydzę kupuje Hiszpania. Za kukurydzę dostarczoną do portu rolnik otrzymuje 410 - 420 zł za t, za pszenżyto 310 - 320 zł za t.

Na rynku krajowym dużym powodzeniem cieszy się pszenica paszowa. Mieszalnie pasz są nią bardziej zainteresowane niż kukurydzą. Za pszenicę dostarczoną na miejsce zakłady płacą 360 - 370 zł za t.

Podaż zbóż nie jest obecnie duża, bo rolnicy czekają na rozwój sytuacji na rynku w pierwszych tygodniach przyszłego roku. Jeśli ceny na rynku nie wzrosną, rolnicy mają możliwość dostarczenia dobrego ziarna do interwencyjnego skupu. Maklerów zaskoczył wzrost cen śruty sojowej. W piątek kosztowała w porcie 820 zł za t, a w poniedziałek już 840 zł za t. Spowodowała to niespodziewana zwyżka cen tego składnika pasz na giełdach światowych.


POWIĄZANE

Do Podlaskiej Izby Rolniczej zgłosił się rolnik prowadzący dział specjalny produ...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przypomina, że w dniu 15 maja 2021 r. upływa ...

Od 17 maja do 27 czerwca 2021 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnict...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę