informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Nie do oszacowania

16 lipca 2008
Swoje zrobiła susza reszty dopełniły ulewne deszcze. W tym roku rolnicy po raz kolejny zamiast zysków liczą straty. W najgorszej sytuacji są producenci zbóż. W gospodarstwie państwa Żelechowskich z Teodorowa na skutek panującej przez kilka tygodni suszy najbardziej ucierpiały zboża jare. Owies to podstawowa pasza dla ich stada gęsi. Dlatego trzeba się liczyć z tym że po raz kolejny koszty hodowli wzrosną.

Justyna Żelechowska, Teodorowo: to są takie straty podwójne, bo po pierwsze nie mamy tego zboża do skarmiania. Musimy dokupywać tego zboża więcej niż 50% tego co jest nam potrzebne, a do tego wszystkiego – jeszcze w tej chwili dojdzie cena tego co trzeba kupić.

Sytuacji nie poprawiły deszcze, które spadły kilka dni temu. Zboże zaczęło się teraz odmładzać co bardzo utrudni zbiór. Dodatkowo uprawy atakują choroby grzybowe. Nie lepiej jest w innych gospodarstwach.

Sytuację finansową rolników pogarsza wzrost kosztów produkcji. Szczególnie dają się we znaki podwyżki cen paliwa. Zdaniem rolników koszt zbioru zbóż kilkakrotnie może przewyższyć jego wartość.

Jedyna pewna pomoc na jaką mogą liczyć rolnicy to kredyty klęskowe. Dlatego komisje powołane przez wojewodów mają ręce pełne pracy. Dwa miesiące na oszacowanie strat to niewiele czasu biorąc pod uwagę ilość obliczeń jaką trzeba wykonać.

Józef Stradomski, wójt gminy Staroźreby: ponad 900 rolników zgłosiło szkody z terenu gminy na 1300 gospodarstw. Podejrzewam, że jest to ogromny wysiłek jeśli chodzi o gminę. Musimy się do tego przygotować.

Skutki suszy widoczne są już na ponad połowie gruntów ornych w kraju. Występuje ona w 70%-tach gmin. Najbardziej ucierpiały Wielkopolska i Kujawy.POWIĄZANE

W tym sezonie wielu rolników kończy już sadzenie ziemniaków. Aura im sprzyja. Po...

Celem podejmowanych działań jest budowa nawyku codziennego spożywania polskich o...

Wzrasta świadomość rolników i ogrodników w kwestii korzyści płynących ze stosowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę