aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nie ma eksportu pszenicy

18 lutego 2005

Polscy eksporterzy wciąż nie są zainteresowani sprzedażą pszenicy za granicę z unijnymi subsydiami. Jak na razie korzystają więc z tego zagraniczni przedsiębiorcy. Tymczasem przeciwko dotowaniu zbóż przez Unię Europejską protestują już niektórzy członkowie Światowej Organizacji Handlu.

Unia Europejska zaczęła dotowanie eksportu pszenicy po 18-miesięcznej przerwie. Bruksela zdecydowała się na taki krok, z powodu nadmiaru ziarna po zeszłorocznych wyjątkowo dobrych zbiorach. Do tej pory odbyły się dwa przetargi. "W ramach tego przetargu na refundacje wywozowe, żaden polski przedsiębiorca się nie zgłosił do nas i nie złożył oferty, co do ilości i wysokości stawki refunadyjnej" Radosław Iwański - rzecznik prasowy ARR.

Nie oznacza to jednak, że w pozostałych krajach Wspólnoty także nie ma chętnych na unijne refundacje. Do tej pory Komisja Europejska przyjęła oferty na wywóz prawie 300 tys. ton pszenicy. W zdecydowanej większości od francuskich eksporterów. A wszystko to za sprawą wysokości stawki refundacyjnej, która wynosi około 4 euro za tonę.

Dla firm z Polski jest to zdecydowanie za mało, dla Francuzów wysyłających ziarno do Afryki wystarczająco. Decyzja Brukseli o wznowieniu dopłat do eksportu już została oprotestowana przez państwa z grupy Cairns, w skład, której wchodzą najwięksi eksporterzy żywności nie stosujący subsydiów. Ich zdaniem ten krok zaszkodzi obecnym negocjacjom o liberalizacji handlu artykułami rolnymi prowadzonymi przez WTO.


POWIĄZANE

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę