aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nie ma porozumienia w sprawie cen skupu jabłek

3 grudnia 2015
Producenci jabłek oraz przetwórcy nie osiągnęli w poniedziałek porozumienia w sprawie minimalnej ceny skupu jabłek przemysłowych. W środę Związek Sadowników zdecyduje o ewentualnym podjęciu akcji protestacyjnej. Podobne rozmowy odbyły się już w ubiegłym tygodniu, jednak nie przyniosły one uzgodnień w sprawie minimalnej ceny skupu tych owoców. Kolejne spotkanie na ten temat odbyło się w poniedziałek w resorcie rolnictwa. Uczestniczył w nim wiceminister Artur Ławniczak.

"Po trzygodzinnych rozmowach spotkanie zakończyło się fiaskiem" - powiedział PAP prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. Wyjaśnił, że Związek chce, aby minimalna cena jabłek dla przetwórstwa była na poziomie 0,30-0,35 zł za kilogram, podczas gdy zakłady przetwórcze oferują od 1 września cenę 0,23 zł za kilogram.


Rolnicy argumentują, iż cena ok. 0,30 zł/kg jest zbliżona do kosztów produkcji. Podkreślają, że producenci jabłek na Węgrzech i w Niemczech uzyskują za te owoce 0,10-0,13 euro za kg. Te dwa kraje, a także Polska, są największymi producentami jabłek do przerobu na koncentrat.

Przetwórcy nie zgadzają się na wyższe ceny. Tłumaczą, że mają jeszcze zapasy niesprzedanego koncentratu jabłkowego z ubiegłego roku - wyjaśnił Maliszewski.

Mimo że do porozumienia cenowego nie doszło, to obie strony zgodziły się, że w przyszłości dostawy jabłek do zakładów przetwórczych powinny być realizowane na podstawie wieloletnich umów kontraktacyjnych, zawierających cenę skupu. W najbliższym czasie powołany zostanie zespół przedstawicieli producentów i przetwórców oraz reprezentantów nauki, który wypracuje wzór takiej umowy.

Maliszewski zapowiedział, że w najbliższą środę zarząd Związku zdecyduje, jakie podejmie działania wobec braku porozumienia. Według prezesa organizacja prawdopodobnie ogłosi akcję protestacyjną, polegającą na wstrzymywaniu się ze sprzedażą jabłek lub bojkotowaniu firm, które płacą najmniej za te owoce.

W ubiegłym roku produkcja jabłek w Polsce wyniosła nieco ponad 1 mln ton. Według prognoz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarski Żywnościowej, w tym roku sięgnie 2,4 mln ton.

W 2007 roku średnia cena jabłek deserowych wynosiła 2,10 zł/kg, a przemysłowych 0,95 zł/kg. W tym roku cena owoców przeznaczonych do konsumpcji szacowana jest przez Instytut na 1,30 zł/kg, a do przetwórstwa - na 0,35 zł/kg.


POWIĄZANE

Miedź i krzem to pierwiastki, które mają duże znaczenie w stymulowaniu odpornośc...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę