Niskie ceny zbóż

31 sierpnia 2005

Kończą się powoli żniwa. Giełdy zasypywane są ofertami od rolników, którzy chcą sprzedać zebrane ziarno. Mimo że - jak twierdzą eksperci - tak niskich cen nie byłona rynku zbóż od dawna, popyt jest w dalszym ciągu niewielki.

- Ceny są przystępne, ale odbiorcy nie śpieszą się z zawieraniem transakcji - mówi Jan Urbanek z Domu Handlowego Agro w Łodzi. Cena musi być wyraźnie niższa od przeciętnej, aby znaleźli się chętni. Obecnie pszenica paszowa oferowana jest po 320 - 330 zł za t, konsumpcyjna po 370 - 390 zł za t, żyto po 255 - 260 zł za t, a jęczmień paszowy po 300 - 310 zł za t. Transakcje zawierane są bezpośrednio na rynkach lokalnych. To pozwalana minimalizowanie kosztów transportu. Tanie żyto, a także jęczmień, pszenica, mają szanse trafić na rynek europejski. Kompletowane są transporty drogą morską.

Najwięcej transakcji na giełdach dotyczy teraz zeszłorocznej kukurydzy. Ziarno to z tygodnia na tydzień drożeje. W tych dniach za kukurydzę w magazynie producenta trzeba zapłacić 430 - 450 zł za t, a analitycy twierdzą, że ceny mogą jeszcze wzrosnąć. Do nowych zbiorów pozostało kilka tygodni. Prognozy mówią o dobrych zbiorach kukurydzy.


POWIĄZANE

Rzepak ozimy ze względu na długi okres wegetacji, trwający około 11 miesięcy, je...

Chińska spółka SDIC Zhonglu Fruit Juice chce za ponad 68,5 mln zł przejąć 100 pr...

W dniach 7-8 grudnia 2017 roku w Regietowie odbyło się spotkanie kierownictwa Kr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę