EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Niszczyli chwasty, poleciało na chmiel

11 sierpnia 2004

Dwuhektarowa plantacja chmielu w Leśćcach (gmina Garbów), należąca do Jerzego Jędrejka, nie przyniesie w tym roku zysku. Na roślinach wyraźnie widać chorobę.

Właściciel twierdzi, że to skutek opryskania w wietrzny dzień sąsiadującej z chmielem pszenicy. Środek chwastobójczy został przeniesiony na jego plantację.

- Chmiel zaczął chorować i niknąć - opowiada Jerzy Jędrejek. - Dopiero po wielu zabiegach pielęgnacyjnych trochę odżył. Plon jednak będzie mniejszy. Oprysku dokonali 27 maja pracownicy Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Woli Przybysławskiej, właściciela pszenicy. Gdy zauważyłem zmiany na chmielu, zwróciłem się o pomoc do Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Oględzin dokonano 9 czerwca. Inspektor Paweł Rowiński z Powiatowego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie stwierdził, że na chwastach porastających plantację nie ma śladów deformacji ani odbarwień. Takie występują natomiast na chwastach w pszenicy. Ale już na drugi dzień Zdzisław Wójciak, prezes Wojewódzkiego Zrzeszenia Plantatorów Chmielu w Lublinie, oświadczył, że inspektor zignorował oczywiste objawy uszkodzeń chmielu wskutek zastosowania herbicydu na sąsiednim polu. Zarzucił mu niedopełnienie obowiązków.

Tydzień później plantację oglądał Andrzej Źróbek, kierownik działu w wojewódzkim inspektoracie inspekcji.


POWIĄZANE

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę