EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

O szkodach w gospodarstwach rolnych.

22 maja 2007
W poniedziałek  21 maja spotkał się powołany przez Wojewodę Wielkopolskiego  zespół roboczy do spraw szacowania wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej. W  spotkaniu uczestniczyli miedzy innymi przedstawiciele Wojewody, Marszałka WODR, urzędu statystycznego oraz Wielkopolskiej Izby Rolniczej ( Bogdan Fleming – członek zarządu WIR i Kornel Pabiszczak ,specjalista ds. ekonomiki i marketingu).

- Problemem jest brak jasnych wytycznych co do sposobu prac szacujących szkody. Bowiem w kwietniu wygasła ważność rozporządzenia, które ustalało zasady pracy komisji klęskowych, a w wyniku powstałych szkód spowodowanych przymrozkami zostały powołane nowe komisje szacujące szkody. Jest też projekt nowego rozporządzenia regulujący sposób prac komisji klęskowych, który całkowicie zmienia filozofię pracy komisji w stosunku do poprzedniego rozporządzenia. Mianowicie w poprzednim systemie rolnicy otrzymywali pomoc do wysokości poniesionych nakładów do czasu wystąpienia klęski – mówi Kornel Pabiszczak.
Natomiast z nowe rozporządzenie chce zrekompensować wartość utraconych plonów. Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zamiana zasad jest konieczna ze względu na dostosowanie naszego prawa do tego obowiązującego w Unii Europejskiej. W związku z tym pojawiają się problemy związane ze sposobem pracy komisji. Według jakiego wzoru przygotowywać protokoły skoro mówi się o przyjmowaniu do obliczeń średnich cen sprzedaży w danym roku i województwie. Jak podkreśla Pabiszczak problem polega na tym, że Urzędy Statystyczne prowadzą rozpoznania cenowe, ale tylko dla sztandarowych roślin, a jak wynika  doświadczeń z lat poprzednich w protokołach pojawia się ok. 200 roślin. Zachodzi  więc zdaniem działaczy samorządu rolniczego Wielkopolski pilna potrzeba wyjaśnienia wszystkich wątpliwości. Powołane komisje zasypują Urząd Wojewódzki szczegółowymi pytaniami na które nie ma odpowiedzi. 

POWIĄZANE

Do tegorocznych żniw zrealizujemy rozbudowę i modernizację elewatora Braniewo- p...

Już od lat inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności znacznie szybciej niż b...

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym, podstawowym zabiegiem ochrony roś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę