Obowiązkowe ubezpieczenia

30 stycznia 2008
Ubezpieczać czy nie ubezpieczać przed takim pytaniem stoi teraz większość rolników. Zbyt dużego wyboru nie mają bo od lipca wszyscy, którzy dostają dopłaty bezpośrednie powinni mieć polisę dla co najmniej połowy upraw.

Pogoda z reguły nie rozpieszcza rolników. Jak nie susza to powódź , nie należy także zapominać o wiosennych przymrozkach. W tym roku także daje wiele do myślenia.

Sławomir Rzeźnicki, wieś Katrzynów: W tej chwili widzimy co się dzieje w pogodzie dzisiaj jest styczeń 10 stopni i wegetacja po trochu może ruszyć w marcu przyjdzie zima no i tu niestety nie ma żadnych systemów żeby zabezpieczały.

W tej sytuacji jedyna rada to ubezpieczenie od wystąpienia klęski żywiołowej. Ale i tak wątpliwości nie brakuje.

Sławomir Rzeźnicki, wieś Katrzynów: Ubezpieczenie to jest ubezpieczenie, wiadomo później od firmy ubezpieczeniowej trzeba wyegzekwować, oni to będą wyceniać.

Mimo że rolnicy zdają sobie sprawę z trudności jakie ich czekają, to wielu już zawarło polisy.

Mariusz Kopeć, Dąbrówka Stara: W tym roku poczyniłem pierwsze ubezpieczenia i tak jak brzoskwinie w tym roku ubezpieczyłem od przymrozków wiosennych.

Ubezpieczając uprawy od skutków, przymrozków, powodzi suszy i gradobicia rolnicy mogą liczyć na dotacje w wysokości połowy kosztów polisy.

Aleksandra Szelągowska, Ministerstwo Rolnictwa: Wszyscy rolnicy, którzy otrzymują dopłaty bezpośrednie powinni od 1 lipca 2008 roku czyli tego roku już posiadać polisę ubezpieczeniową na ubezpieczenie 50% upraw ale tylko z tych gruntów które podlegają dopłatą do ubezpieczenia.

A są to: zboża, kukurydza, rzepak, rzepik, rośliny strączkowe, truskawki, drzewa i krzewy owocowe, chmiel, tytoń ziemniaki i buraki cukrowe. Nie ubezpieczenie upraw może oznaczać dla rolników kary pieniężne.

Aleksandra Szelągowska, Ministerstwo Rolnictwa: Ustawa przewidziała sankcje, sankcja wynosi 2 euro z jednego hektara. To jest praktycznie jedyna sankcja jaka z tego tytułu może dotyczyć rolników do 2010 roku.

Dopiero za dwa lata wejdą dodatkowe kary. Rolnik, który nie będzie miał ubezpieczonej części upraw może liczyć tylko na połowę wsparcia jakie będzie mu przysługiwało w razie wystąpienia klęski żywiołowej. Jedno jest pewne w żadnym wypadku nie podpisanie umowy nie oznacza utraty dopłat bezpośrednich.

POWIĄZANE

Lubelski Rynek Hurtowy „Elizówka” – spółka z większościowym udziałem Skarbu Pańs...

16 krajów członkowskich poparło Polskę, która w poniedziałek zwróciła się do KE ...

Sytuacja producentów owoców jest poważna, ale cały czas toczą się rozmowy z prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę