informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Ok. 1,3 mln ton zbóż zostanie sprzedane w UE z magazynów interwencyjnych

23 października 2006

Blisko 1,3 mln ton zbóż trafi wkrótce na unijny rynek. Komitet Zarządzający ds. Zbóż Unii Europejskiej podjął w czwartek decyzję o sprzedaży ziarna z zapasów interwencyjnych w kolejnych krajach - poinformował rzecznik Agencji Rynku Rolnego (ARR) Radosław Iwański.

Sprzedaż ziarna z magazynów interwencyjnych ma stabilizować sytuację na rynku i nie dopuszczać do nadmiernego wzrostu cen zbóż.

Komisja Europejska wystawi na przetarg w Niemczech i na Węgrzech po 350 tys. ton pszenicy, zaś z magazynów szwedzkich, fińskich i duńskich zostanie sprzedane odpowiednio 172 tys. i 30 tys. i 174 tys. ton pszenicy. Dotychczas zgodę na sprzedaż zboża z zapasów interwencyjnych miała tylko Polska.

Na rynek będzie wprowadzana także kukurydza. Słowacy i Węgrzy uzyskali zgodę na sprzedaż łącznie 200 tys. ton tego ziarna.

Iwański przypomniał, że Polska już prowadzi sprzedaż pszenicy z magazynów ARR z przeznaczeniem na przerób na mąkę. Na ostatnim przetargu w czwartek przedsiębiorcy zakupili 56 tys. ton ziarna. W poprzednim przetargu Agencja sprzedała 128 tys. ton pszenicy.

Jak wyjaśnił rzecznik, Polska uzyskała zgodę na wprowadzenie na wewnętrzny rynek 200 tys. ton pszenicy. W sumie w dwóch przetargach ARR sprzedała 184 tys. ton ziarna. Kolejny przetarg odbędzie się w najbliższą środę.

Przedsiębiorcy zaoferowali ceny od 140 do 170 euro za tonę. Komisja Europejska zaakceptowała sprzedaż zbóż, po cenie nie mniejszej niż 150 euro za tonę, tak samo jak na poprzednim przetargu.

W magazynach interwencyjnych Komisji Europejskiej w całej Europie jest ponad 9 mln ton zbóż (m.in. blisko 3 mln ton pszenicy i prawie 5 mln ton kukurydzy).

Według danych KE, ceny skupu pszenicy we Francji wynoszą od 151 do 163 euro za tonę, w Niemczech - od 137 do 155 euro za tonę, w Czechach od 116 do 132 euro za tonę, na Węgrzech od 115 do 125 euro za tonę, zaś w Polsce 139-147 euro za tonę.


POWIĄZANE

Carrefour Polska kontynuuje rozwój nowego modelu współpracy z polskimi producent...

W związku ze stanowiskiem Lubelskiej Izby Rolniczej dotyczącym podjęcia działań ...

W tym roku aura była sprzyjająca dla producentów buraków cukrowych. Prawie w cał...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę