aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Opłacalne truskawki

10 czerwca 2003

Na dobre rozpoczął się zbiór truskawek w gminie Buczek, w powiecie łaskim. Najwcześniej dojrzewają odmiany uprawiane pod folią. Ten rodzaj uprawy wymaga większych nakładów finansowych, ale przynosi też większy zysk.

Na blisko 2-hektarowej plantacji truskawek, 30 arów zajmują wczesne odmiany "Elsanta" i "Henogya". Już w marcu krzaczki  przykrywa się folią. W zależności od pogody, na noc trzeba folię zakładać, a w dzień zdejmować ponieważ pod folią gromadzi się dużo wilgoci i kiedy świeci słońce, rozwijają się wszystkie choroby grzybowe i pleśniowe.   
 
 Tegoroczna wiosna była korzystna dla truskawek. Brak deszczu zmniejszył ryzyko chorób grzybowych i pozwolił na obfite zbiory. Dziennie z 30 arów zbiera się tu 500 kg owoców. Hektar truskawek daje tyle dochodów, co 30 hektarów upraw zbożowych W gminie Buczek plantacje truskawek zajmują 260 hektarów, czyli 4% gruntów uprawnych.
 
 Uprawa truskawek może więc być szansą na utrzymanie dla małych gospodarstw rolnych. Założenie plantacji nie jest tanie. Do obsadzenia jednego hektara potrzeba 40 tys. sadzonek. Jedna, w zależności od odmiany, kosztuje około 50 gr. Zysk z jednego hektara może wynieść nawet 12 tys. zł. 


POWIĄZANE

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...

Zima już prawie za nami. Do życia budzi się roślinność, a z nią, niestety, także...

W dniu wczoraajszym, tj.  26 marca 2024 roku opublikowaliśmy w portalu ppr.pl ma...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę