Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Opolskie wnioski na kredyty klęskowe.

7 sierpnia 2003

Blisko 900 wniosków o preferencyjne kredyty na pokrycie skutków suszy chcą złożyć opolscy rolnicy. Dla rolników to jeden z najgorszych sezonów od kilkudziesięciu lat.

Sroga bezśnieżna zima spustoszyła plantacje jęczmienia ozimego (w regionie wymarzło około 7 tysięcy hektarów), pszenicy ozimej (10 tys. ha) i rzepaku (15 tys. ha). Wielu rolników przeorało ziemię i zasiało zboża jare, korzystając między innymi z preferencyjnych kredytów klęskowych – wiosną wnioski o te pożyczki złożyło 1448 gospodarzy na łączną kwotę 26 milionów 360 tysięcy złotych.
 
Niestety, w kwietniu i maju rośliny dość szybko wykształciły systemy korzeniowe, ale okazały się one płytkie – wobec ogromnej suszy wiele plantacji ponownie uległo zniszczeniu. Na razie nasza komisja oszacowała straty wywołane suszą na około 50 milionów złotych – informuje Wiesław Kryniewski, p.o. zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Wnioski kredytowe spłynęły z 36 gmin na łączną kwotę około 28 milionów złotych.

Pech chciał, że gminy, w których mrozy spustoszyły plantacje, doznały także największych strat z powodu suszy: Lewin Brzeski, Olszanka, Grodków, Wilków, Namysłów. 

Różnica w wysokości strat i wniosków kredytowych wynika z tego, że wielu rolników nie stać już na branie kolejnych pożyczek. Wprawdzie klęskowe kredyty są oprocentowane na bardzo korzystnych warunkach (rolnik płaci 2 procent rocznie, zaś różnicę między tym oprocentowaniem o stopą kredytu komercyjnego pokrywa budżet państwa), ale wielu z nich ma już na głowie inne pożyczki. 
 
 Dopiero pod koniec sierpnia znane będą dokładne dane o powierzchni upraw zniszczonych przez suszę, gdyż pracownicy UW muszą zweryfikować wnioski kredytowe – wyjaśnia Kryniewski. – Dopiero po tej weryfikacji wojewoda opolski wystąpi do ministra rolnictwa o wyrażenie zgody na uruchomienie kolejnych kredytów klęskowych.

W efekcie kredyty na likwidację strat spowodowanych suszą rolnicy otrzymają najwcześniej we wrześniu. Wtedy też już będzie wiadomo, jakie straty tegoroczna susza spowodowała w uprawach roślin okopowych (ziemniaki, buraki). W niektórych gminach – jak twierdzą fachowcy – mogą one wynieść nawet 80 procent.


POWIĄZANE

W ogrodzie niezależnie od pory roku zawsze jest coś do zrobienia, a jednym z klu...

W wieloletnich uprawach ogrodniczych często stajemy w obliczu dylematów: jak int...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę