Oszukani rolnicy spod Wałbrzycha

12 września 2003

Nieuczciwi pośrednicy i przedsiębiorcy skupujący zboże, niespłaceni plantatorzy, to na rynku rolnym codzienność. W byłym województwie wałbrzyskim ponad 100 rolników zostało oszukanych przez nieuczciwego przedsiębiorcę.

Ponad stu rolników ze wsi Gilów koło Niemczy zostało oszukanych przez nieuczciwego przedsiębiorcę, którego uwiarygodniała umowa podpisana z Agencją Rynku Rolnego. Oszust skupił ponad 3 tysiące ton żyta. 

Skup zboża Stanisław Sowiński rozpoczął już w lipcu. Jako związany z Agencją Rynku Rolnego miał zapłacić za ziarno w ciągu dwóch tygodni. Nie zapłacił do dziś. Chociaż Agencja zawarła z Sowińskim umowę na interwencyjny skup żyta, to nie dostał on kredytu, a zebranym od rolników zbożem usiłował spłacić stare długi. 

W takiej sytuacji rolnicy postanowili wziąć sprawę w swoje ręce. Aby wymusić na pośredniku zgodę na zaplombowanie magazynów rolnicy zawieźli go do świetlicy wiejskiej. Tam po długich targach osiągnęli porozumienie. Paradoksalne jest to, że gdy rolnicy z podwałbrzyskich wsi muszą się bić o swoje w całej Europie z powodu suszy brakuje żyta i to kupcy podbijają jego ceny byle tylko zdobyć ziarno.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do wystąpienia Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulew...

Spotkanie ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoły Solskiego oraz mini...

Od początku uruchomienia mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla produc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę