aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Jaki smak soku najchętniej wybierają Polacy?

22 października 2015
Polacy piją mało soków[1]. Jeśli już po nie sięgają to najczęściej wybierają jabłkowy. To ulubiony smak soku 34,7% dzieci oraz 27,3% dorosłych. Mniejszą popularnością wśród Polaków cieszą się natomiast soki warzywne. Sok pomidorowy wybiera zaledwie 5,3% dorosłych oraz 3,3% dzieci[2].

Szklanka soku dziennie to prosty i dobry sposób na uzupełnienie cennych dla organizmu witamin i minerałów. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje spożycie min 400 gram owoców i warzyw dziennie[3], przy czym szklanka soku z powodzeniem może zastąpić jedną dzienną porcję warzyw lub owoców[4], co potwierdza również Instytut Żywności i Żywienia. Polacy jednak piją mało soków. Przeciętny Polak wypija około 11,4 litrów soków rocznie[5]. Średnio są to jedynie 32 ml soku dziennie, czyli szklanka tygodniowo, podczas gdy eksperci zalecają spożywanie szklanki (200 ml) dziennie[6]. Przykładowo Finowie wypijają 22 litry a Norwegowie około 26 litrów soków rocznie na osobę[7].

Jaki smak soku Polacy lubią najbardziej?


Polacy najchętniej sięgają po sok jabłkowy. Wybiera go 27,3% dorosłych oraz 34,7% dzieci[8]. „Sok jabłkowy to naturalne źródło witamin, składników mineralnych i polifenoli, które korzystnie działają na nasz organizm. Przykładowo, zawarta w soku jabłkowym witamina C pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu, w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania kości. Warto wiedzieć, że nasz organizm nie potrafi gromadzić witaminy C, dlatego należy dostarczać ją sukcesywnie, na przykład w formie soku jabłkowego. Mętne soki jabłkowe zawierają również błonnik w postaci pektyn, który reguluje pracę układu pokarmowego” – tłumaczy dietetyk, dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska.

Popularnością wśród polskich konsumentów cieszą się również soki pomarańczowy i wieloowocowy. Sok pomarańczowy chętnie pije 24,3% dorosłych oraz 21,7% dzieci, natomiast wieloowocowy 23,7% dzieci  i 22,3% dorosłych[9].

„Sok pomarańczowy to bogactwo witaminy PP, czyli niacyny, która przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Pomaga także w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, dlatego powinny go spożywać osoby narażone na stres. Dobra wiadomość dla pań – niacyna, którą znajdziemy właśnie między innymi w soku pomarańczowym pomaga także zachować zdrową skórę. Zawarte także w soku pomarańczowym foliany pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego” – mówi dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska.

Warto zaznaczyć, że do soków nie wolno dodawać substancji konserwujących, słodzików oraz barwników. Do soków owocowych i pomidorowych nie wolno również dodawać cukrów. Zatem soki owocowe to produkty w pełni naturalne, wyprodukowane wyłącznie z owoców.

Niskie spożycie soków warzywnych

Pomimo tego, że prawie połowa (45%) Polaków przyznaje, że w ich diecie jest za mało warzyw, soki warzywne to wybór zaledwie 2% dzieci oraz 3,7% dorosłych. Sok pomidorowy wybiera 5,3 % dorosłych oraz 3,3 % dzieci[10].

„Jest wiele czynników, które wpływają na tak niskie spożycie soków warzywnych przez Polaków. Począwszy od smaku, który jest mniej wyrazisty od soków owocowych, mniej słodki, czasem cierpki, po uwarunkowania kulturowe, wynikające z braku tradycji picia tego rodzaju produktów. Wielka szkoda bo soki warzywne, a zwłaszcza sok pomidorowy, to doskonałe źródło składników takich jak potas, który reguluje ciśnienie krwi. Zawarta w sokach marchwiowych witamina A, odpowiedzialna jest między innymi za prawidłowy rozwój i funkcjonowanie skóry, wzroku i błon śluzowych. Jedna szklanka pasteryzowanego soku marchwiowego (200 ml) pokrywa średnie dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Przecierowe soki warzywne zawierają również  błonnik pokarmowy tak istotny dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego– wyjaśnia dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska.

Do soków pomidorowych oraz warzywnych nie wolno dodawać cukrów ani innych substancji słodzących. Dozwolone prawem dodatki do soków warzywnych to witaminy, sole mineralne, sól i przyprawy. Do wszystkich soków, niezależnie od opakowania (w kartonach czy w butelkach), zabronione jest natomiast dodawanie substancji konserwujących,barwników i sztucznych aromatów.

 

Kampania „Soki i musy witaminy w SMART formie” jest finansowana z budżetu Unii Europejskiej, Rzeczpospopolitej Polskiej oraz ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, stanowiących wkład własny KUPS.

Więcej informacji na temat kampanii jest dostępnych na stronie www.sokiimusy.eu oraz na fanpage „Żyj SMART” na Facebooku.

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) jest organizacją branżową zrzeszającą producentów soków oraz inne podmioty bezpośrednio współpracujące z branżą sokowniczą. Już od 1993 roku reprezentuje branże w inicjatywach krajowych i unijnych. Współpracuje z instytucjami naukowymi, laboratoriami badawczymi oraz z krajowymi i międzynarodowymi organizacjami branżowymi. Działa również w interesie konsumentów, poprzez powołany Dobrowolny System Kontroli soków i nektarów (DSK), dokładając wszelkich starań w celu stałego zapewnienia wysokiej jakości produktów sokowniczych. Dodatkowo w swojej działalności KUPS realizuje szereg działań promocyjno-edukacyjnych, propagując prawidłowe nawyki żywieniowe, w tym ideę 5 porcji warzyw i owoców, gdzie jedną z porcji może być szklanka soku.

Więcej informacji na temat KUPS jest dostępnych na stronie: www.kups.org.pl

 
***

[1] AIJN 2014 Liquid Fruit, Market Report

[2] Badanie Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków przeprowadzone przez Instytut Millward Brown w marcu i kwietniu 2015 r. na próbie 300 kobiet

[3] World Health Report 2002. Reducing risks, promoting healthy life. Geneva, World Health Organization, 2002

[4] Antonio Agudo, MD, MSc, PhD, Unit of Emidemiology, Catalan Institute of Oncology (ICO), Spain, Measuring intake of fruit or vegetables, WHO Background paper, 2005

[5] AIJN 2014 Liquid Fruit, Market Report

[6]http://www.izz.waw.pl/pl/strona-gowna/3-aktualnoci/aktualnoci/530-zapraszamy-na-konferencje-warzywa-owoce-i-soki-w-prewencji-przewleklych-chorob-niezakaznych

[7] AIJN 2015 Liquid Fruit, Market Report

[8] Badanie Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków przeprowadzone przez Instytut Millward Brown w marcu i kwietniu 2015 r. na próbie 300 kobiet

[9] Badanie Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków przeprowadzone przez Instytut Millward Brown w marcu i kwietniu 2015 r. na próbie 300 kobiet

[10] Badanie Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków przeprowadzone przez Instytut Millward Brown w marcu i kwietniu 2015 r. na próbie 300 kobiet

POWIĄZANE

Uprawa grochu jest prosta. Nie wymaga dużych nakładów. Pozytywnie wpływa na zdro...

Jakie sposoby produkcji owoców są najbardziej popularne w Polsce? Jakie są różni...

W Polsce produkuje się nawet 75 proc. światowych zasobów aronii. Popularność teg...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę